Lubelscy Terytorialsi odbyli marsz kondycyjno-historyczny

Marsz śladami Wira
Fot. 2LBOT

W dniach 22-23 lipca br. w Puszczy Solskiej, lubelscy Terytorialsi odbyli marsz kondycyjno-historyczny szlakiem przemarszu oddziałów partyzanckich AK, dowodzonych przez kpt. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”. W czasie marszu wnuk „Wira” – ks. por. Paweł Bartoszewski, kapelan i żołnierz 2 LBOT odczytywał słowa z pamiętników legendarnego dowódcy.

Żołnierze doskonalili swoje umiejętności

Marsz śladami Wira
Fot. 2LBOT

Dwudniowa przeprawa przez Puszczę Solską odbyła się na dystansie blisko 60 km i wiodła na trasie między Osuchami a Brodziakami. To teren trudny, gęsto porośnięty i bagnisty, doskonale nadający się na marsz kondycyjny i sprawdzian siły i wytrwałość żołnierzy 2 LBOT.

Żołnierze doskonalili umiejętności z zakresu terenoznawstwa, pokonywania trudnego terenu z pełnym ekwipunkiem oraz bytowania w terenie przygodnym. Puszcza Solska to również miejsce, gdzie toczyły się zacięte walki partyzantów z okupantem niemieckim.

marsz śladami Wira
Fot. 2LBOT

Dowódcą zgrupowania Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich z powiatu biłgorajskiego był kpt. Konrad Bartoszewski ps. „Wir”, autor planu największej bitwy partyzanckiej z okresu II wojny światowej — bitwy pod Osuchami.

Lekcja historii w terenie

Marsz, oprócz podnoszenia sprawności fizycznej i wiedzy na temat regionu, był doskonałą okazją do przeprowadzenia lekcji historii w terenie. Żołnierze, pokonując kolejne kilometry Puszczy Solskiej, mieli okazję bliżej zapoznać się z historią prowadzonych tam walk oraz postacią kpt. Konrada Bartoszewskiego.

marsz śladami Wira
Fot. 2LBOT

Zatrzymywali się w miejscach, w których przed laty stacjonowali partyzanci i miejscach potyczek z Niemcami, odwiedzili m.in. ziemiankę „Wira” oraz obozowisko Kursu Młodszych Dowódców Piechoty.

Konrad Bartoszewski WIR
Fot. 2LBOT

Specjalnego klimatu wyprawie dodawała obecność ks. kapelana por. Pawła Bartoszewskiego — wnuka legendarnego dowódcy, który przybliżył żołnierzom postać „Wira”, czytając fragmenty jego pamiętników i dzieląc się swoimi wspomnieniami o dziadku.

marsz śladami Wira
Fot. 2LBOT

Łączy ich system wartości

Żołnierze Armii Krajowej zajmują w sercach Terytorialsów niezwykłe miejsce. AK i WOT to formacje, które, choć dzieli czas, to łączy system wartości.

Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się podobnymi przekonaniami oraz gotowością do obrony Ojczyzny.

28 czerwca 2017 r. dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej AK, a w dniu 27 września 2017 r., na pamiątkę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, obchodzone jest święto WOT.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.