Lubelscy Terytorialsi na poligonie. Ponad 500 osób wzięło udział w działaniach terenowych

szkolenie WOT Lublin Kraśnik
2LBOT Zajęcia na poligonie. Strzelanie dzień, noc

Blisko pół tysiąca żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło właśnie szkolenie zintegrowane w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Przez dwa tygodnie realizowali szereg zadań, jak działania rozpoznawcze, prowadzenie walki w terenie wodnym, czy ewakuacja osób ze zniszczonego budynku.

Szkolenia zintegrowane obowiązkowe dla każdego żołnierza OT

14-dniowe szkolenia zintegrowane są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz OT zobligowany jest, aby raz w roku odbyć takie szkolenie.

Ewakuacja żołnierze WOT
Szkolenie z pierwszej pomocy i ewakuacji rannych 2LBOT

Podczas szkolenia zintegrowanego Terytorialsi z powiatów lubelskiego i kraśnickiego doskonalili zarówno umiejętności bojowe, jak i działania z zarządzania kryzysowego. Zajęcia odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów, zgodnie z zasadą Terytorialsów – „szkolimy się tam, gdzie mieszkamy”. Ćwiczenia organizowane w pobliżu miejsc zamieszkania żołnierzy urealniają je i budują zdolności pododdziałów do jeszcze bardziej efektywnego wspierania lokalnej społeczności. Ponadto widok ćwiczących żołnierzy WOT pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Terytorialsi Lublin przeprawa przez rzekę
2LBOT Przeprawa przez rzekę

Różne scenariusze działań bojowych i ewakuacyjnych

Jednym z ćwiczeń, jakie zrealizowali lubelscy Terytorialsi — było przygotowanie do walki w terenie wodnym. Ćwiczyli, m.in. przeprawę przez rzekę Wieprz z wykorzystaniem pontonów oraz wpław, podstawy prowadzenia ognia z wody, ewakuację wodną, w tym ewakuację poszkodowanego.

2LBOT GROM trenażer lotniczy
2LBOT Strzelanie i doskonalenie umiejętności obsługi trenażera przeciwlotniego zestawów rakietowych „Grom”

Intensywne szkolenia przeszli również żołnierze z plutonów ogniowych, którzy ćwiczyli, m.in. na trenażerach przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Grom”, pod okiem instruktorów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W ramach zajęć z zarządzania kryzysowego, które odbyły się na terenie XIV LO w Lublinie, Terytorialsi realizowali takie zadania, jak ewakuacja osób ze zniszczonego budynku szkoły, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwinięcie punktu opatrywania rannych oraz współpraca z innymi służbami ratowniczymi.

Z kolei podczas szkolenia na terenie Lublin Airport, żołnierze ćwiczyli obronę infrastruktury krytycznej we współpracy ze Służbą Ochrony Lotniska i Strażą Graniczną.

Poligon – strzelanie i taktyka doskonalone w dzień i w nocy. Na wodzie i lądzie

Równie intensywnie upłynął poligon Terytorialsom z Kraśnika. Doskonalono przede wszystkim umiejętności strzeleckie i taktyczne. Żołnierze uczestniczyli w strzelaniach zarówno dziennych, jak i nocnych, strzelaniach z łodzi oraz pojazdów.

żołnierz obrony terytorialnej w wodzie
Szkolenie z podejmowania topielca 2LBOT

Ważną częścią zgrupowania poligonowego były zajęcia z rozpoznania osobowego (HUMINT). Z kolei na Zalewie Janowskim, we współpracy z WOPR odbyły się zajęcia wodne, podczas których doskonalono umiejętności podwójnego zastosowania, szczególnie przydatne w okresie wakacji, np. podejmowanie osoby tonącej z wody i udzielanie pomocy przedmedycznej.

Co sądzisz o działalności WOT w swoim rejonie? Podziel się opinią w komentarzu anonimowo

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.