Niedziele handlowe grudzień 2020. Czy 6 grudnia jest niedzielą handlową?

galeria handlowa centrum handlowe zakupy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Sklepy są otwarte w niedzielę 6 grudnia. Jest to pierwsza niedziela handlowa w grudniu 2020 r. W tym miesiącu zakaz handlu nie będzie obowiązywał w trzy niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

W 2019 roku niedziela handlowa wypadała znacznie częściej – w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak w 2020 roku w życie weszły kolejne zapisy ustawy ograniczającej handel. Ustawodawca przewidział, że w ciągu całego 2020 roku niedziele handlowe wystąpią tylko siedem razy. Na dodatek za nami już pięć niedzieli handlowych – jedna miała miejsce w styczniu, dwie kolejne w kwietniu i po jednej niedzieli handlowej w czerwcu i sierpniu.

W niedzielę 6 grudnia obchodzimy Mikołajki: Kiedy są Mikołajki 2020? Co to za święto? Data, ciekawostki

Niedziele handlowe grudzień 2020. Sklepy otwarte 6 grudnia. Czy to niedziela handlowa?

Najbliższa niedziela handlowa ma miejsce 6 grudnia 2020 roku. Oznacza to, że spokojnie zrobimy zakupy w supermarketach czy galeriach handlowych. Nie jesteśmy tego dnia skazani na wycieczki do sklepów osiedlowych. Kolejne niedziele handlowe w grudniu 2020 wypadną 13 i 20 grudnia.

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu. Pod nowelizacją ustawy o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę 6 grudnia podpisał się prezydent Andrzej Duda w piątek, 4 grudnia. Tego dnia wszystkie sklepy będą mogły być otwarte i nie muszą się obawiać kary.

Niedziele handlowe grudzień 2020 – kalendarz

  • 6 grudnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Wybierając się na zakupy do galerii należy pamiętać, że w weekend nie obowiązują godziny dla seniorów. Mają one zastosowanie wyłącznie od 10:00 do 12:00 w dni powszednie.

W sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób:

– 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,

– 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

Klienci są zobowiązani do zakrywania ust i nosa oraz do przestrzegania dystansu społecznego, który wynosi 1,5 m.

Czytaj także: Wzmożone kontrole policji i sanepidu w galeriach handlowych

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.