Kiedy są Mikołajki 2020? Co to za święto? Data, ciekawostki

prezent pod choinką
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Kiedy są Mikołajki 2020? Choć data Mikołajek jest stała i święto zawsze wypada w tym samym terminie, co roku pojawia się pytanie, kiedy Mikołajki. Odpowiadamy.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki
  • jakie są zwyczaje i tradycje mikołajkowe

Mikołajki to tradycyjna polska nazwa święta, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry. Na ten dzień co roku niecierpliwie czekają małe i duże dzieci, a nawet dorośli. Mikołajki to okazja do obdarowania się prezentami. W tym roku Mikołajki przypadają w niedzielę, która będzie niedzielą handlową.

Mikołajki 2020. Zwyczaje, tradycje mikołajkowe

W średniowiecznej Europie Zachodniej św. Mikołaja uważano za patrona dzieci. W niektórych miastach tego dnia urządzano zabawę polegającą na wyborze dziecięcego biskupa, który 6 grudnia symbolicznie przejmował władzę. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenia tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów. Przetrwał on w niektórych regionach kilka stuleci

Współcześnie dzień św. Mikołaja to głównie święto najmłodszych. Rodzice podrzucają dzieciom prezenty pod poduszki lub zostawiają je koło łóżek swoich pociech w nocy z 5 na 6 grudnia.

W szkołach i przedszkolach do najmłodszych przychodzi osoba przebrana za Świętego Mikołaja, która rozdaje drobne prezenty. W starszych klasach uczniowie wręczają sobie nawzajem tego dnia prezenty. Zazwyczaj kilka dni wcześniej ustalana jest niewielka kwota, jakiej nie powinna przekroczyć niespodzianka, a koledzy i koleżanki w klasie losują osobę, którą obdarują w Mikołajki.

Prezenty z okazji Mikołajek wręczają sobie również dorośli. Jest to okazja do sprawienia bliskim osobom drobnej przyjemności.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.