Kiedy są Mikołajki 2020? Co to za święto? Data, ciekawostki

prezent pod choinką
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Kiedy są Mikołajki 2020? Choć data Mikołajek jest stała i święto zawsze wypada w tym samym terminie, co roku pojawia się pytanie, kiedy Mikołajki. Odpowiadamy.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki
  • jakie są zwyczaje i tradycje mikołajkowe

Mikołajki to tradycyjna polska nazwa święta, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry. Na ten dzień co roku niecierpliwie czekają małe i duże dzieci, a nawet dorośli. Mikołajki to okazja do obdarowania się prezentami. W tym roku Mikołajki przypadają w niedzielę, która będzie niedzielą handlową.

Mikołajki 2020. Zwyczaje, tradycje mikołajkowe

W średniowiecznej Europie Zachodniej św. Mikołaja uważano za patrona dzieci. W niektórych miastach tego dnia urządzano zabawę polegającą na wyborze dziecięcego biskupa, który 6 grudnia symbolicznie przejmował władzę. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenia tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów. Przetrwał on w niektórych regionach kilka stuleci

Współcześnie dzień św. Mikołaja to głównie święto najmłodszych. Rodzice podrzucają dzieciom prezenty pod poduszki lub zostawiają je koło łóżek swoich pociech w nocy z 5 na 6 grudnia.

W szkołach i przedszkolach do najmłodszych przychodzi osoba przebrana za Świętego Mikołaja, która rozdaje drobne prezenty. W starszych klasach uczniowie wręczają sobie nawzajem tego dnia prezenty. Zazwyczaj kilka dni wcześniej ustalana jest niewielka kwota, jakiej nie powinna przekroczyć niespodzianka, a koledzy i koleżanki w klasie losują osobę, którą obdarują w Mikołajki.

Prezenty z okazji Mikołajek wręczają sobie również dorośli. Jest to okazja do sprawienia bliskim osobom drobnej przyjemności.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.