Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu – kiedy sklepy będą otwarte?

zakupy handel auchan
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu? Wszystko na to wskazuje. Oznaczałoby to, że w grudniu zakupy zrobimy w trzy niedziele. Które niedziele w grudniu będą handlowe?

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu

Niedziela 6 grudnia ma być handlową. Tak zakłada opublikowany w środę projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw.

„Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych” – czytamy w projekcie.

6 grudnia – niedziela handlowa

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu.

„Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej” – czytamy w uzasadnieniu.

Które niedziele w grudniu są handlowe?

Przypomnijmy, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Obowiązujące przepisy ograniczające handel w niedziele zakładają, że w całym 2020 roku niedziel handlowych będzie siedem (26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia).

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Niedziela handlowa w grudniu 2020 – 6 grudnia, 13 grudnia i 20 grudnia.

Oznacza to, że w w grudniu zakupy zrobimy w trzy niedziele: 6 grudnia, 13 grudnia i 20 grudnia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.