Na powrót do Ogrodu Saskiego altana czeka od ponad pięciu lat. I jeszcze poczeka

Stary fundament po zniszczonej w 2017 r. altanie w Ogrodzie Saskim
Stary fundament po zniszczonej w 2017 r. altanie w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

Od ponad 5 lat urzędnicy nie mogą zabezpieczyć środków w miejskim budżecie na odbudowę altany w Ogrodzie Saskim zniszczonej przez powalone drzewo w trakcie burzy w 2017 r. Już wiadomo, że na altanę będziemy musieli poczekać kolejny rok.

Przypomnijmy, że drewniana altana w Ogrodzie Saskim uległa zniszczeniu w czasie burzy w czerwcu 2017 r. Podczas burzy, która przeszła nad Lublinem, spadło na nią drzewo. O tym pisaliśmy tu: Ogród Saski zamknięty po burzy. Powalone drzewa, połamane gałęzie i zniszczona altanka. Uszkodzoną drewnianą konstrukcję rozebrano, został, aby fundament, na którym planowano odtworzyć altanę.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Stary fundament po zniszczonej w 2017 r. altanie w Ogrodzie Saskim
Stary fundament po zniszczonej w 2017 r. altanie w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

W 2019 r. ratusz zamówił dokumentację projektową nowej altany, która miała być bardziej podobna do pierwowzoru sprzed 1885 r. niż tej, którą zniszczyło pięć lat temu drzewo powalone przez burzę. Od tamtej pory niewiele się zmieniło w sprawie realizacji zadania.

„Dla budowy altany w Ogrodzie Saskim posiadamy dokumentację projektową z 2019 r. obejmującą m.in. wykonanie rampy z płyt granitowych, naprawę istniejącego postumentu, przygotowanie i montaż konstrukcji drewnianej, montaż pokrycia z gontu świerkowego oraz wykonanie instalacji elektrycznych i oświetlenia” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, na pewno chodzi o pieniądze

„Oprócz dokumentacji, która powstała przy współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, konieczne jest zarezerwowanie odpowiednich środków na ten cel” – przyznaje Monika Głazik. „Wstępnie w budżecie miasta, w ubiegłych latach tj. 2019 i 2020 roku, zabezpieczono 200 tys. zł. Kwota ta okazała się niewystarczająca na realizację zadania” – dodaje.

Jak długo jeszcze poczekamy na nową altanę w Ogrodzie Saskim?

„Nie rezygnujemy z odbudowy altanki, niemniej konieczne będzie przeznaczenie na ten cel większych środków w budżecie miasta. Ze względu na bardzo dynamiczną sytuację na rynku cen usług i materiałów budowlanych, planujemy wykonanie kosztorysu dopiero przed złożeniem propozycji do przyszłorocznego budżetu, czyli jesienią. Wówczas będą podejmowane decyzje o możliwości realizacji zadania” – mówi Głazik.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.