Msza w Wielki Czwartek 2024: ile trwa i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Czwartek 2022: ile trwa msza w kościele, czy jest obowiązkowa?
Wielki Czwartek 2022: ile trwa msza w kościele, czy jest obowiązkowa? | fot. pixabay

Triduum Paschalne 2024 rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, 28 marca. Wraz z początkiem nabożeństwa kończy się okres Wielkiego Postu. Ile trwa Msza w Wielki Czwartek 2024 i jakie wydarzenie upamiętnia? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wielki Czwartek 2024 – msza: czy jest obowiązkowa? Ile trwa Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Czy jest obowiązkowa? Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania oraz przedstawiamy szczegółowe informacje o Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 2024 i jej przebieg.

🔴 Wielki Czwartek 2024. Czy obowiązuje post? Czy można jeść mięso?

Wielki Czwartek 2024 – Msza Wieczerzy Pańskiej: czy jest obowiązkowa?

Czy msza w Wielki Czwartek 2024 jest obowiązkowa? Informacji na ten temat szuka wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Choć Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek ma charakter wyjątkowy, to nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy i nie trzeba iść do kościoła, jednak jest to zalecane.

Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Odbywa się w Wielki Czwartek i rozpoczyna Triduum Paschalne 2024. Wraz z początkiem nabożeństwa kończy się także okres Wielkiego Postu. W ten dzień księża zakładają szaty koloru białego na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W 2024 roku Wielki Czwartek wypada 28 marca.

🔴 Wielki Czwartek 2024: czy jest wolne od pracy i szkoły? Co to za święto?

Jak wygląda Msza Wieczerzy Pańskiej?

Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w godzinach wieczornych. Podczas liturgii w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Ma to przypomnieć o geście Chrystusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Po zakończeniu liturgii, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, która nazywana jest także „Ciemnicą”. Następnie adoruje się go do późnych godzin nocnych, a także przez cały Wielki Piątek. Na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej zdejmuje się także świece, krzyż oraz obrusy z ołtarza, co ma symbolizować obdarcie Jezusa z szat. Ołtarz będzie pozbawiony wszelkich ozdób aż do Wigilii Paschalnej.

Ile trwa msza w Wielki Czwartek?

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Wielki Czwartek. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, a zazwyczaj wynosi około 1,5 godziny. Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana jest w godzinach wieczornych.

🔴 Wielki Piątek 2024 – kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.