Milion złotych bez zgłoszenia. Obywatele Ukrainy próbowali wwieźć do Polski gigantyczną sumę

Gotówka
Fot. zdjęcie poglądowe KAS

Przy przekraczaniu granicy z Unią Europejską podróżni nie dopełnili obowiązku zgłoszenia wwożonej gotówki służbom granicznym. Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS) ujawnili u dwojga podróżnych wjeżdżających do Polski ponad milion zł.

Oddział Celny w Dołhobyczowie

W bagażu obywatela Ukrainy funkcjonariusze SCS z drogowego przejścia granicznego w Dołhobyczowie znaleźli 80 tys. USD, co w przeliczeniu na złotówki daje sporo ponad 300 tys. zł. Mężczyzna, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił, że przewozi przez granicę UE tak dużą ilość środków pieniężnych. Za złamanie przepisów dewizowych ukarany został mandatem karnym w wysokości 16 tys. zł.

Sprawdź: Harmonogram pokazów na Placu Litewskim — SIERPIEŃ 2023

Oddział Celny w Zosinie

Z kolei na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili u kierującej pojazdem osobowym obywatelki Ukrainy gotówkę o równowartości ponad 700 tys. zł, tj.: 166 tys. USD, 8,8 tys. EUR i 5,6 tys. UAH.

Kobieta ukryła dewizy w poduszce i foteliku dziecięcym. Funkcjonariusze wszczęli wobec niej postępowanie karne skarbowe oraz zabezpieczyli na poczet kar środki finansowe w kwocie 40 tys. zł.

Podróżni zostali też zobowiązani do pisemnego uzupełnienia deklaracji przewożonych środków pieniężnych.

Nie przegap: Darmowe owoce w Lublinie. Gdzie?

Obowiązek na granicy

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że każdy, kto przywozi do UE lub wywozi z UE środki płatnicze w kwocie co najmniej 10 tys. euro (lub równowartości w innych walutach), ma obowiązek zgłosić to przy kontroli granicznej.

Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Pamiętanie o tych przepisach pozwoli uniknąć problemów na granicy.

Czytaj również: Pierwsze butelkomaty w Lublinie. Wiemy, w których dokładnie sklepach

Gratulujemy funkcjonariuszom SCS ujawnienia środków pieniężnych.

Czy Twoim zdaniem mandat karny jest wystarczającą karą za niedopełnienie formalności?
Dodaj swoją opnie w komentarzu

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.