Pokazy multimedialne w Lublinie – CZERWIEC 2023. Harmonogram pokazów na Placu Litewskim

Pokazy na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim w Lublinie
Pokazy na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim | fot. Miasto Lublin

Na czerwiec zaplanowano 24 pokazy na fontannie na Placu Litewskim w Lublinie. Multimedialne widowiska będzie można zobaczyć w każdy piątek i sobotę oraz jeden czwartek. Poniżej przedstawiamy harmonogram pokazów na czerwiec 2023.

Pokazy multimedialne w Lublinie

W czerwcu odbędzie się 24 pokazy na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim, które mieszkańcy i turyści będą mogli obejrzeć w każdy weekend. Widowiska zaplanowano w każdy piątek i sobotę czerwca. Wyjątkiem jest sobota (3 czerwca) – Noc Kultury. W zamian za ten termin zaplanowano dodatkowy pokaz w czwartek (8 czerwca). Pokazy rozpoczynają się o godzinie 21:00.

W czerwcowym harmonogramie znajduje się nowe widowisko „Lublin is YOUth”, poświęcone młodzieży, a które swoją premierę miało w dniach 26-27 maja. Opowiada o poszukiwaniu przez młodych własnej drogi, tożsamości oraz o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie.

Więcej: Lublin wydał ponad ćwierć miliona złotych na pokaz multimedialny. Za scenariusz odpowiada reżyser teatralny

Harmonogram pokazów multimedialnych w czerwcu 2023

  • piątek (2 czerwca) – Lublin is YOUth (EN), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Anioły Lubelskie,
  • czwartek (8 czerwca) – Lublin is YOUth (PL), Wieniawski IMPRO,
  • piątek (9 czerwca) – Czarcia Łapa, Unia Narodów,
  • sobota (10 czerwca) – Lublin is YOUth (EN), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście,
  • piątek (16 czerwca) – Lublin is YOUth (PL), Unia Narodów,
  • sobota (17 czerwca) – Symfonia Nauki, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Anioły Lubelskie,
  • piątek (23 czerwca) – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście,
  • sobota (24 czerwca) – Lublin is YOUth (PL), Czarcia Łapa,
  • piątek (30 czerwca) – Symfonia Nauki, Wieniawski IMPRO,
  • sobota (1 lipca) –  Lublin is YOUth (PL), Unia Narodów.

Opisy pokazów multimedialnych

Lublin is YOUth to pokaz w całości poświęcony jest młodości. Opowiada o poszukiwaniu przez młodych własnej drogi, tożsamości oraz o szukaniu swojego miejsca w świecie. Autorzy – Łukasz Wit-Michałowski i Piotr Bańka – pokazują, jak w świecie cyfryzacji i sztucznej inteligencji, młodym ludziom doskwiera atomizacja, samotność czy izolowanie w swoich własnych problemach.

Anioły Lubelskie to 12-minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną projektu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3D stworzył kolektyw kilku.com.

Czarcia Łapa to pokaz nawiązujący do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym, zadedykowany najmłodszym mieszkańcom Lublina. Autorami projektu są lubelscy twórcy: Łukasz Witt-Michałowski, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię oraz Piotr Bańka odpowiedzialny za muzykę i udźwiękowienie. Strona techniczna 9-minutowego pokazu została skoncentrowana na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstał scenariusz.

Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, która jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko oryginalnie zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej jest zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

Symfonia Nauki to symboliczne zaprezentowanie potencjału lubelskiego środowiska naukowego, wkładu lubelskich badań i odkryć w funkcjonowanie i rozwój ludzkości o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz globalnym. Narracja widowiska odwołuje się do ponad 100-letniej tradycji akademickości Lublina, nawiązując do osiągnięć z wybranych dziedzin nauki. Prezentacja przedstawia skomplikowane obszary nauki w przystępny dla wszystkich sposób.

Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego to 7-minutowa animacja przygotowana przez Centrum Kultury w Lublinie prezentująca najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców. Pierwsza w Polsce wytwórnia samolotów, przepiękne konstrukcje, niezwykłe historie i rekordy świata bite na statkach powietrznych budowanych tuż obok nas, to 100 lat niezwykłej, dla wielu wciąż nieodkrytej historii.

Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz – Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka – Piotr Bańka, wykonanie – Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.

Wieniawski IMPRO to 10-minutowe widowisko, którego elementami są woda, muzyka i światło. Pokaz nie zawiera warstwy narracyjnej. Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczająca dynamikę widowiska przygotowana została przez Gabriela Meneta, lubelskiego muzyka i kompozytora. Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego, urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Frazy kompozycji Wieniawskiego, pochodzące głównie z Scherzo-Tarantelle op. 16, poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych.

Wydarzenia Kulturalne prezentują najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.