Miał być hotel, będzie akademik z niemal 700 pokojami. W Lublin Plaza zamieszkają studenci

Lublin Plaza rozbuduje się o akademik
Lublin Plaza rozbuduje się o akademik | wizualizacja

Właściciel centrum handlowego Lublin Plaza stara się o ustalenie warunków dla budowy akademika z blisko 700 pokojami na dachu galerii. Przypomnijmy, że w 2004 r. w planach była rozbudowa Plazy o funkcję hotelową, lecz właściciel obiektu finalnie zrezygnował z tego pomysłu.

Miał być hotel

Przypomnijmy, że ówczesny właściciel Plazy, izraelska spółka Elbit Medical Imaging, w 2004 r. podpisał umowę z miastem, w której zobowiązał się na budowę przy centrum handlowo-rozrywkowym hotelu, centrum kongresowego i biurowca. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. Pierwszy to wybudowanie galerii handlowej do 2007 r. Drugim miało być rozbudowanie obiektu o hotel i centrum biurowe do 2010 r.

W czerwcu 2007 r. odbyło się uroczyste otwarcie centrum handlowego Lublin Plaza. Kilka tygodni po otwarciu Plaza zmieniła właściciela. Nowym właścicielem stała się francuska grupa specjalizującej się w inwestowaniu w centra handlowe – Klepierre.

Przez kolejne lata firma Klepierre negocjowała z miastem zmianę drugiej części umowy. Po negocjacjach zrezygnowano z hotelu, a planowany biurowiec zmniejszono o połowę. Inwestycja miała zostać zrealizowana do końca 2012 r. Ostatecznie inwestor wolał zapłacić 6 mln zł kary, niż zrealizować inwestycję.

Będzie akademik

W marcu do Urzędu Miasta Lublin wpłynął wniosek o uzgodnienie warunków zgody na budowę domu studenckiego na galerii Lublin Plaza.

Dostrzegamy ogromny potencjał miasta, które jest synonimem życia studenckiego, kultury, inspiracji. Dlatego podjęliśmy działania w celu stworzenia projektu dodatkowej przestrzeni dla studentów, gdzie będą mogli znaleźć nie tylko lokum, ale także szereg nowoczesnych miejsc do codziennych aktywności, nauki i wypoczynku. Jesteśmy przekonani, że inwestycja przyniesie wszechstronne korzyści, które przyczynią się do rozwoju miasta i regionu – informuje biuro prasowe Klepierre, właściciela CH Lublin Plaza.

Jak udało nam się ustalić, planowany akademik będzie stanowił nadbudowę na obecnej galerii Lublin Plaza w miejsce oryginalnego projektu obejmującego biurowiec i hotel. Planowana rozbudowa składa się z dwóch wież, w tym jednej piętnastokondygnacyjnej i drugiej liczącej osiem kondygnacji. W budynkach powstanie łącznie niemal 700 pokoi dla studentów.

Poza funkcją mieszkalną, w akademiku znajdą się także strefa wypoczynku, jadalnia oraz sale konferencyjne. Przy pracy w obsłudze obiektu znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób – informuje spółka Klepierre.

Urząd Miasta Lublin potwierdza, że do urzędu wpłynął wniosek.

Warunki zabudowy ustalane są na wniosek osoby zainteresowanej i zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego miasto ma obowiązek wszcząć postępowanie, gdy taki wniosek wpłynie. Wówczas opracowywana jest analiza funkcji oraz cech zabudowy, zagospodarowania terenu i zadaniem urzędu jest weryfikacja, czy przepisy prawa dopuszczają realizację wnioskowanej inwestycji. Postępowania nie zakończono jeszcze wydaniem decyzji – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Aktualizacja: Ratusz odmówił Lublin Plaza wydania decyzji o warunkach zabudowy dla budowy akademika na dachu galerii

Wizualizacja

Tak ma wyglądać Lublin Plaza po rozbudowie o akademik
Tak ma wyglądać Lublin Plaza po rozbudowie o akademik | wizualizacja

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Oho i 400 osób wynajmujących mieszkania straci najemców a kapitał odpłynie z Polski.

  2. Ta firma jest tak francuska – jak ja jestem chińczykiem . To firma jest narodowości handlowej

  3. Ciekawy pomysł, akademik będzie za drogi dla studentów i za grosze mogą zrobić hotel, co w tym przypadku będzie zrozumiałe. Sporzadzili kalkulację ceny za miejsce w akademiku?