Marsz Równości w Lublinie w tym roku się nie odbędzie

marsz równości lublin
II Marsz Równości w Lublinie | fot. Damian Gerhand

Jeszcze na początku roku organizatorzy Marszu Równości w Lublinie zapowiadali przygotowania do tegorocznej edycji przemarszu. Przez pandemię musieli zweryfikować swoje plany.

Przypomnijmy. Prawie rok temu, w sobotę 28 września, po raz drugi przez Lublin przeszedł Marsz Równości. Zorganizowało go stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie. Blisko 4-kilometrową trasą w centrum miasta przeszło blisko 2 tys. osób pod silną eskortą policji. Nie zapobiegło to atakom na osoby uczestniczące w paradzie. Ich przeciwnicy zachowywali się wobec uczestników marszu agresywnie, rzucali w stronę maszerujących i chroniących ich policjantów kamienie i butelki. Policja zatrzymała 38 najbardziej agresywnych osób, z czego finalnie 7 stanęło przed sądem.

Czytaj także: Próbowali siłą zatrzymać Marsz Równości w Lublinie. Siedem osób stanie przed sądem

W tym roku bez Marszu Równości w Lublinie

Obecna sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że wiele wydarzeń trzeba było odwołać. Jednym z nich jest trzecia edycja Marszu Równości w Lublinie. – „Na razie nie planujemy Marszu, skupiamy się na trasie Tęczowych Pogromców Mitów” – mówi Honorata Sadurska ze stowarzyszenia Marszu Równości w Lublinie.

„Tęczowi Pogromcy Mitów” to happeningi organizowane w miejscowościach, które przyjęły uchwałę anty-LGBT. Jak piszą organizatorzy happeningu, chcą głównie edukować i obalać mity, rozsiewane przez prawicowych polityków i ich zwolenników.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.