Lublin rozpoczął wypłaty dodatku węglowego. Pierwsi mieszkańcy mają już pieniądze na kontach

Lublin rozpoczął wypłaty dodatku węglowego
Lublin rozpoczął wypłaty dodatku węglowego | fot. pixabay

Pierwsi mieszkańcy otrzymali już dodatek węglowy. Dotychczas przekazano świadczenia dla 1,9 tys. gospodarstw domowych na kwotę 5,8 mln zł. Kolejne wypłaty planowane są w kolejnych dniach. Lublin otrzymał na ten cel 15,2 mln zł rządowej dotacji.

Pierwsze dodatki węglowe na kontach mieszkańców Lublina

Za przyjmowanie i rozpatrzenie wniosków o dodatek węglowy odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. Wypłata pierwszych świadczeń rozpoczęła się w piątek 23 września. MOPR dotychczas wypłacił dodatek 1934 wnioskodawcom na łączną kwotę 5,8 mln zł. W Lublinie na wypłatę dodatku węglowego oczekuje prawie 6,8 tys. mieszkańców.

Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym samorządom przez rząd. Jak do tej pory Lublin otrzymał z budżetu państwa ponad 15,2 mln zł.

Kto i jak może ubiegać się o dodatek węglowy? 

Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3 tys. zł. Nabór wniosków prowadzony jest do 30 listopada 2022 r. Dokumenty można złożyć osobiście w 19 lokalizacjach na terenie miasta (BOM-y i siedzibie głównej i filiach MOPR), elektronicznie za pomocą profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego lub przesłać pocztą.

Zobacz także: Już można składać wnioski o dodatek węglowy. Sprawdź, gdzie można to zrobić w Lublinie

O dodatek węglowy mogą starać się gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 września wydłużyła okres oczekiwania na realizację wniosków do dwóch miesięcy od daty jego złożenia. Ponadto wprowadzono zasadę, że na jeden adres może być przyznane tylko jedno świadczenie.

Ustawa wprowadziła również nowe formy dodatków dla gospodarstw domowych w wysokości:

  • 3000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,
  • 1000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilany drewnem kawałkowym,
  • 2000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł zasilany olejem grzewczym,
  • 500 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany wyłącznie skroplonym gazem LPG.

Ustawa nie przewiduje dodatków w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest gaz ziemny czy pompa ciepła. Za gaz skroplony LPG rozumie się mieszaninę gazów propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie jest objęty gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej.

„Jeśli podczas weryfikacji wniosku wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego, może zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, o których mowa w ustawie” – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.