Jak dłużej zachować świeżość choinki: 9 porad i wskazówek

choinka
Choinka | fot. pixabay

Co zrobić aby choinka długo stała i nie gubiła igieł? Sprawdź cenne wskazówki, jak prawidłowo przechowywać choinkę w celu zwiększenia jego trwałości.

Poprawia atmosferę i sprawia, że w domu jest przyjemniej. Świąteczne drzewko stwarza niepowtarzalny klimat, który chciało by się zatrzymać na dłużej. Sprawdź nasze 9 wskazówek, jak zachować świeżość choinki na dłużej. Ale, ale… Zacznijmy najpierw od wyboru choinki.

choinki targ pod zamkiem
Choinki na Targu pod Zamkiem w Lublinie

▶️ POWIĄZANE: Kiedy ubrać choinkę na święta 2020 i jak o nią dbać? Podpowiadamy

Jaką choinkę wybrać? Która choinka dłużej wytrzyma?

Jodła, sosna i świerk to najpopularniejsze choinki w polskich domach. Choinki pochodzą najczęściej ze specjalnych plantacji choinkowych. Niektóre pozyskuje się wprost z lasu w ramach zaplanowanych wcześniej zabiegów pielęgnacyjnych. Prawdziwą choinkę można kupić ciętą (bez korzeni) lub w doniczce (z korzeniami).

Która choinka dłużej wytrzyma? Okres przechowywania choinki zależy w szczególności od odmiany. Na choinki cięte najbardziej nadają się świerk pospolity (niedrogi i wydziela bardzo ładny zapach), świerk kłujący (inaczej srebrny, ma srebrzysto-niebieskie lub niebieskozielone igły), świerk serbski (o łukowato wygiętych bocznych gałązkach), jodła kaukaska (najbardziej trwała, ma ciemnozielone igły i gęsty, regularny pokrój). Jednak coraz popularniejsze stają się również sosny, ze względu na ich piękny aromat oraz oryginalny wygląd.

Najbardziej odporna na zbyt wysoką temperaturę i zbyt suche powietrze jest jodła kaukaska. Doświadczenie pokazuje, że prawie nie gubi igieł.

Zwróć uwagę na świeżość choinki przy zakupie

Jeśli chcesz, aby choinka zachowała świeżość przez długi czas, przy zakupie zwróć uwagę na kilka punktów. Zapytaj sprzedawcy choinek o to, gdzie została ścięta choinka. Wiele choinek nie jest uprawianych w sąsiedztwie, ale jest importowanych na przykład z Danii. Jeśli kupisz taką choinkę, okres takiego drzewka jest ograniczony.

Jeśli więc chcesz jak najdłużej zachować świeżość choinki, kup ją od sprzedawcy, który ścinał drzewa w stanie świeżym. Ponadto choinka nie powinna była być zbyt długo przewożona do punktu sprzedaży. Sprawdź powierzchnię cięcia przed zakupem. Jeśli już zmieniła kolor na brązowo-szary, drzewko ma już kilka dni.

Jeśli jednak nacięcie jest nadal lekkie i prawie białe, drzewo jest świeże. Możesz również sprawdzić, czy drzewo już gubi igły. Aby to zrobić, przesuń zamkniętą dłonią po gałązce.

▶️ SUGERUJEMY: Prokuratura Krajowa chciała kupić od niego choinki. „Nie współpracuję z PIS-em”

Prawidłowy transport i przechowywanie choinki

Gdy już zdecydujesz się na choinkę, teraz należy ja przetransportować do domu/mieszkania. Nie możesz zrobić tego byle jak, jeśli chcesz, aby choinka była trwała. Owiń sznurek wokół drzewa, aby zmniejszyć jego powierzchnię. Zacznij od pnia i kontynuuj w kierunku czubka. Alternatywnie możesz użyć plastikowej siatki.

Po przetransportowaniu jak najszybciej usuń sznurek lub siatkę, aby gałęzie nie ucierpiały. Aby choinka zachowała świeżość, należy ją przechowywać w chłodnym pomieszczeniu do dnia, kiedy będziemy już obsadzać i ubierać. Odetnij kawałek pnia i umieść drzewo w wiadrze z wodą.

Upewnij się, że choinka ma wystarczającą ilość wody. W temperaturze pokojowej drzewa potrzebują jednego litra wody w ciągu trzech dni – w zależności od ich wielkości. Pomoże to zachować świeżość choinki i zapobiegnie przedwczesnemu opadaniu igieł.

Utrzymanie świeżości choinki w salonie przez długi czas

Choinka to roślina żywa, czuje wahania i zmiany temperatur. Warto przynosząc ją do domu, zostawić na korytarzu, balkonie, a dopiero następnego dnia zanieść do pokoju. Taka aklimatyzacja pozwoli drzewku w bardziej naturalny sposób przystosować się do nowych warunków.

Oczywiste jest, aby nie stawiać choinki w pobliżu grzejnika, ponieważ może to mieć duży wpływ na jej trwałość. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe, warto pomyśleć o umieszczeniu podstawki pod stojakiem na choinkę.

Nie dodawaj gliceryny, cukru ani proszku utrwalającego świeżość. Wszystkie te składniki nie pomogą zachować świeżości choinki. Wręcz przeciwnie: drzewo szybciej zmieni kolor na czerwono-brązowy. Zwykła woda z kranu jest całkowicie wystarczająca na choinki. Upewnij się jednak, że jest jej wystarczająca ilość.

WAŻNE: Choinka sztuczna rozkłada się w środowisku ponad 400 lat, a choinka żywa jest biodegradowalna.

9 wskazówek, jak przedłużyć okres świeżości choinki

  1. Jeśli chcesz, aby choinka była świeża przez długi czas, powinieneś ją samodzielnie przyciąć. Kupując ścięte drzewo, zwróć uwagę na jasną, prawie białą powierzchnię cięcia.
  2. Upewnij się, że wybierasz odpowiednią odmianę choinki. Szczególnie trwałe są jodły kaukaskie.
  3. Choinkę należy przechowywać prawidłowo. Do dnia ubrania powinna czekać bez siatki w chłodnym miejscu.
  4. Zapewnij choince wystarczającą ilość wody.
  5. Przed obsadzeniem przytnij pień.
  6. Kiedy zbliża się Wigilia, przyzwyczaj choinkę do temperatury. Jeśli to możliwe, nie umieszczaj jej od razu w ogrzewanym salonie/pokoju.
  7. Drzewo nie powinno znajdować się w pobliżu grzejnika.
  8. Możesz również zachować świeżość choinki podczas świąt. Zdobądź stojak na choinkę, w którym możesz wlać wodę.
  9. Unikaj cukru, konserwantów świeżości lub gliceryny. Dodatki te zapewniają, że choinki szybko stają się brązowe.

▶️ ZOBACZ TAKŻE: Co zrobić z choinką? Gdzie wyrzucić drzewko, żeby nie otrzymać mandatu?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.