Co zrobić z choinką? Gdzie wyrzucić drzewko, żeby nie otrzymać mandatu?

IMG 20190111 153454 resized 20190111 033755179
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Wielu mieszkańców Lublina zastanawia się, co zrobić z choinką po świętach? Gdzie wyrzucić choinkę, żeby nie otrzymać mandatu? Niestety, świąteczne drzewka często wyrzucane są gdzie popadnie.

Polacy co roku kupują ok. 6 milionów choinek, wydając na nie około 300 milionów złotych. Przyozdobione jodły czy świerki cieszą oczy i pięknie pachną, ale po świętach zaczynają gubić igły, schnąć i zaczynają nam przeszkadzać w domu. Co zrobić z niechcianym drzewkiem, które zaczyna przeszkadzać nam w mieszkaniu?

Kiedy wyrzucić choinkę?

Najczęściej pozbywamy się choinek po święcie Trzech Króli (6 stycznia). Jedni stawiają je przy koszach na śmieci, inni wrzucają do brązowych worków i pojemników na odpady BIO, a jeszcze inni bez skrępowania wrzucają drzewo do kontenera. Przypomnijmy, że za nieprawidłową segregację odpadów można otrzymać mandat w wysokości 500 zł!

Gdzie wyrzucić choinkę?

Od mieszkańców choinki odbieramy razem z wielkimi gabarytami. Osoby zainteresowane powinny wypełnić formularz zapotrzebowania na stronie firmy odbierającej odpady w danym sektorze albo zamówić usługę telefoniczne nie później niż 3 dni przed ustalonym terminem odbioru” – informuje lubelski ratusz.

Choinka musi być bez ozdób, nie należy jej pakować do dodatkowych opakowań foliowych czy kartonowych. Oczywiście, jeśli zainwestowaliśmy w drzewko w doniczce, możemy spróbować przesadzić je wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – do ogrodu.

Terminy wywozu odpadów dostępne są na stronach internetowych: Kom-Eko, SUEZ Wschód, KOMA Lublin oraz Ekoland.

Podział Lublina na sektory:

Sektor I – dzielnice: Abramowice, Głusk, Dziesiąta, Kośminek, Bronowice
Sektor II – dzielnice: Kalinowszczyzna, Tatary, Hajdów-Zadębie, Felin, Ponikwoda
Sektor III – dzielnice: Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin
Sektor IV – dzielnice: Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście, Za Cukrownią
Sektor V – dzielnice: Czuby Północne, Węglin Północny, Węglin Południowy
Sektor VI – dzielnice: Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury
Sektor VII – dzielnice: Czuby Południowe, Wrotków, Zemborzyce

Na terenie Lublina funkcjonuje również PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) przy ul. Głuska 6, do którego wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych, niezależnie od sektora w jakim położona jest ich nieruchomość, mogą samodzielnie, nieodpłatnie dostarczyć określone rodzaje odpadów, w tym poświąteczne choinki.

W PSZOK odpady przyjmowane są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 8.00 do 14.00.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.