Kiedy ubrać choinkę na święta 2020 i jak o nią dbać? Podpowiadamy

Zdjęcie ilustracyjne

Kiedy zgodnie z tradycją powinno się ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia 2020? Jak dbać o choinkę, żeby nie straciła za szybko igieł?

Kiedy choinka powinna znaleźć się w domu?

Dekorowanie choinki to tradycja rodzinna. Nie ma tutaj ogólnie ustalonych zasad, kiedy należy ubrać choinkę – jednak w wielu rodzinach ten sam proces jest utrzymywany od pokoleń. Tradycyjnie choinkę ubierano w wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to ubrania choinki zbierali się wszyscy domownicy. Jednak obecnie choinki ubieramy wcześniej. W wielu domach świąteczne drzewko pojawia się na tydzień przed świętami, a niektórzy ozdabiają choinki już na mikołajki, czyli na 6 grudnia. Dlatego ozdabianie choinki można zacząć już w okresie adwentu.

Kiedy kupić prawdziwą choinkę, żeby nie straciła igieł?

Dla choinki ważne jest, aby miała trochę czasu na „aklimatyzację” przed rozstawieniem. Jeśli jest przechowywany na zewnątrz, zdecydowanie należy umieścić ją w chłodnym pomieszczeniu na 1 do 2 dni wcześniej (np. w piwnicy). Idealne dla drzewa są temperatury około 10 st. C. W tym miejscu należy również usunąć siatkę. Dzięki temu gałęzie mogą zwisać, a drzewo wygląda piękniej i bardziej ekspansywnie do dekoracji.

To, które drzewo iglaste staje się choinką, jest kwestią gustu i ceny. Na trwałość choinki wpływa również jej ustawienie. Wiele bardzo krótkotrwałych gatunków drzew, takich jak świerk, należy kupować na świeżo dopiero tuż przed Bożym Narodzeniem. Nie można ich przechowywać zbyt długo. Idealnie sprawdza się, jeśli choinka stoi na stojaku ze zbiornikiem na wodę. Uzupełniaj zbiornik regularnie, około 0,5 do 4 litrów dziennie. Aby choinka nie straciła szybko igieł powinna być również ustawiona z dala od źródła ciepła np. grzejnika.

Jak ubrać choinkę?

Niezależnie od tego, czy chcesz udekorować swoją choinkę migającym łańcuchem światełek i bombek, czy słomianymi gwiazdkami i suszonymi plasterkami pomarańczy – jest kilka zasad, których należy przestrzegać, aby rozwijała swój pełen blask.

Przed udekorowaniem choinki ustal paletę kolorów. Zasadniczo wszystkie światy niuansów są dla Ciebie otwarte – od bieli po szarość, brąz, beż i róż lub bordo. Twoje ozdoby choinkowe będą przyciągać wzrok, jeśli połączysz je z kontrastowym kolorem. Metaliczne odcienie, takie jak złoto i srebro, zapewniają świąteczny połysk.

Aby Twoja choinka nie wyglądała monotonna, a nawet nudna, możesz wyczarować ciekawy wygląd z błyszczącymi i matowymi bombkami ze szkła lub metalu. Zapewnia to również większą głębię i pozwala błyszczeć Twojej choince. Szczególnie piękny efekt tworzą łańcuchy świetlne z ciepłobiałymi światłami.

Często najbardziej atrakcyjne efekty pojawiają się same – mianowicie kiedy przez lata „zbierasz” ozdoby choinkowe i nie kupujesz wszystkiego od razu. Wtedy w najlepszym przypadku wszystko dobrze do siebie pasuje, ale nie jest zbyt gładkie i z jednego źródła.

Delikatne szklane kule wyglądają dwa razy bardziej filigranowo w połączeniu z mocnym filcem, słomiane gwiazdy tworzą ekscytujący kontrast z błyszczącymi mosiężnymi wisiorkami – odważ się łączyć odważnie różne materiały przy dekorowaniu choinki.

Ile ozdób powinno znaleźć się na choince? Nie za dużo i nie za mało! Odpowiednia ilość ozdób choinkowych jest często rygorystycznie niedoceniana lub zawyżana. Jeśli nadal chcesz mieć orientację, możesz skorzystać z praktycznej zasady, aby pamiętać, że na każde ćwierć metra wysokości drzewa i w zależności od średnicy potrzeba około 10 do 20 elementów dekoracyjnych. Należy również zwrócić uwagę na objętość choinki: gęstsze drzewka oferują trochę więcej miejsca do dekoracji, drzewka z mniejszą liczbą gałęzi powinny być dekorowane bardziej dyskretnie.

Prawidłowa kolejność ozdabiania choinki – oto kilka zasad

1. Jeśli do choinki przymocowany jest łańcuch światełek, widoczne części kabla ukryj do wewnątrz, wyrywając lub zaginając małe gałązki choinki w polu widzenia.

2. Zacznij od dołu choinki z największymi bombkami, w górnej części przymocuj średniej wielkości i małe bombki. Ciężkich bombek nie należy wieszać zbyt daleko, ale bliżej pnia choinki. Ładny efekt można osiągnąć, wieszając na choince bombki różnej wielkości i w małych grupach w nieparzystych liczbach. Wygląda to bardziej harmonijnie i tworzy ciekawe napięcia, ponieważ oko nie dostrzega w ten sposób wszystkich elementów dekoracyjnych od razu.

3. Jeśli ozdobisz zewnętrzne i wewnętrzne gałęzie i gałązki, choinka nabierze wizualnej głębi i będzie wyglądać bardziej wszechstronnie. Aby to osiągnąć, możesz np. zawiesić średniej wielkości i mniejsze ozdoby lub bombki w górnej części oraz w przestrzeniach między choinką.

4. Bez względu na to, który wariant wybierzesz, na końcu ozdabiasz łańcuchy i girlandy. Wyglądają najpiękniej, gdy są umieszczone jak najdalej na gałęziach.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na ozdobienie choinek w 2020 roku stały się inspiracją do stworzenia własnej choinki.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.