Izolacja domowa: co to jest, jak długo trwa i czym się różni od kwarantanny?

kwarantanna domowa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zasady dotyczące izolacji domowej dla osób wykonujących zawody medyczne, żołnierzy i funkcjonariuszy.

Czym jest izolacja domowa, jak długo trwa i czym się różni się od kwarantanny? Odpowiedzi na te pytania szuka w Internecie wiele osób. W tym materiale dowiesz się co to jest izolacja domowa, od kiedy obowiązuje i jak długo trwa.

Co to jest izolacja domowa?

Izolacja domowa to odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. Izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu na covid, chyba że została ona skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.

Od kiedy jest izolacja domowa?

Izolacja domowa zaczyna się w dniu, w którym pacjent otrzymuje pozytywny wynik testu na covid. Informacja o wyniku testu diagnostycznego znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Zobacz także: Jak sprawdzić wynik testu na Covid-19 przez Internet? Krok po kroku

Pacjent może również zostać poinformowany o wyniku testu na koronawirusa telefonicznie – przez lekarza lub przychodnię POZ.

Jak długo trwa izolacja domowa?

Izolacja domowa trwa 10 dni. W przypadku, gdy twój stan zdrowia będzie nadal wymagał izolacji, lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia.

Od 2 lutego 2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące izolacji domowej m.in. dla osób wykonujących zawody medyczne, żołnierzy i funkcjonariuszy.

Wprowadzone rozwiązania zakładają skrócenie izolacji domowej do 7 dni od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku covid.

Izolacja dla wymienionych wyżej osób może odbywać się „w okresie nie krótszym niż 5 dni” w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż w piątej dobie.

Izolacja dla pacjenta bez objawów

Po 7 dniach izolacji domowej lekarz POZ dzwoni do pacjenta bez objawów zakażenia covid, aby ustalić stan jego zdrowia. Jeśli nie ma objawów choroby, izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku covid.

Czym się różni izolacja domowa od kwarantanny?

Izolacja domowa to odosobnienie osoby chorej, której wynik testu na obecność covid jest dodatni. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które były narażone na kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, przekroczyły granicę zewnętrzną UE, mają niepokojące objawy lub zostały skierowane na test na covid. Co do zasady kwarantanna trwa 7 dni.

Jeśli osoba z dodatnim wynikiem na obecność covid-19 nie wymaga hospitalizacji, może przebywać na izolacji domowej. Czas izolacji zależny jest od przebiegu zakażenia. Jeśli przebieg jest bezobjawowy, izolację domową można zakończyć po 10 dniach od uzyskania dodatniego wyniku testu. W przypadku pojawienia się objawów, lekarz wydłuży izolację do co najmniej 13 dni od dnia wystąpienia objawów.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.