Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Nawet 20 dni dla domowników

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? | fot. shutterstock

Ile trwa kwarantanna i izolacja domowa? Informacji na ten temat szuka wiele osób, przede wszystkim ci, którzy mieli kontakt z chorym lub sami zachorowali na Covid-19. Kogo dotyczą ograniczenia? Jakie zakazy obowiązują osoby poddane kwarantannie oraz izolacji domowej?

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Ile trwa izolacja osoby chorej? Ile trwa kwarantanna dla domowników? Co warto wiedzieć na ten temat? Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów koronawirusa podczas kwarantanny? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, ile trwa kwarantanna.

Jak długo trwa kwarantanna domowa?

Od 2 września kwarantanna domowa z uwagi na kontakt z osobą chorą na Covid-19 trwa 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia koronawirusem. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu kwarantanny. Od czego zależy wydłużenie czasu kwarantanny? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Jak długo trwa izolacja domowa osoby chorej na Covid-19?

Jeśli zostałeś skierowany na izolację domową, bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem, to siódmego dnia otrzymasz na swój telefon SMS dotyczący kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz – w zależności od Twojego stanu zdrowia – zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja domowa.

Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu czasu izolacji domowej, koniec kwarantanny następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.

Natomiast jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny, opiekujących się osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych.

20 dni kwarantanny dla domowników

W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe), kwarantanna może zostać przedłużona do 20 dni. Jeśli się gorzej poczujesz podczas kwarantanny lub izolacji domowej, powinieneś skontaktować się z lekarzem POZ.

AKTUALIZACJA: Automatyczna kwarantanna dla domowników osoby zakażonej Covid-19

Zakazy obowiązujące podczas kwarantanny

Zakazy obowiązuje podczas kwarantanny to:

  • bezwzględny zakaz opuszczania domu,
  • zakaz przyjmowania gości,
  • jeśli musimy się z kimś spotkać, należy zachować co najmniej 1,5 m odstępu.

Gdzie odbyć kwarantannę?

Kwarantannę powinniśmy odbyć w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują Cię do wyznaczonego ośrodka (izolatorium).

Co grozi za złamanie kwarantanny?

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci grzywna do 30 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dzwoni numer 22 104 37 05. Czy odebrać? Co to za numer? Kto dzwonił?WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.