Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Nawet 20 dni dla domowników

kwarantanna domowa
Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? | fot. shutterstock

Ile trwa kwarantanna i izolacja domowa? Informacji na ten temat szuka wiele osób, przede wszystkim ci, którzy mieli kontakt z chorym lub sami zachorowali na Covid-19. Kogo dotyczą ograniczenia? Jakie zakazy obowiązują osoby poddane kwarantannie oraz izolacji domowej?

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Ile trwa izolacja osoby chorej? Ile trwa kwarantanna dla domowników? Co warto wiedzieć na ten temat? Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów koronawirusa podczas kwarantanny? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, ile trwa kwarantanna.

Jak długo trwa kwarantanna domowa?

Od 2 września kwarantanna domowa z uwagi na kontakt z osobą chorą na Covid-19 trwa 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia koronawirusem. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu kwarantanny. Od czego zależy wydłużenie czasu kwarantanny? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Jak długo trwa izolacja domowa osoby chorej na Covid-19?

Jeśli zostałeś skierowany na izolację domową, bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem, to siódmego dnia otrzymasz na swój telefon SMS dotyczący kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz – w zależności od Twojego stanu zdrowia – zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja domowa.

Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu czasu izolacji domowej, koniec kwarantanny następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.

Natomiast jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny, opiekujących się osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych.

20 dni kwarantanny dla domowników

W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe), kwarantanna może zostać przedłużona do 20 dni. Jeśli się gorzej poczujesz podczas kwarantanny lub izolacji domowej, powinieneś skontaktować się z lekarzem POZ.

AKTUALIZACJA: Automatyczna kwarantanna dla domowników osoby zakażonej Covid-19

Zakazy obowiązujące podczas kwarantanny

Zakazy obowiązuje podczas kwarantanny to:

  • bezwzględny zakaz opuszczania domu,
  • zakaz przyjmowania gości,
  • jeśli musimy się z kimś spotkać, należy zachować co najmniej 1,5 m odstępu.

Gdzie odbyć kwarantannę?

Kwarantannę powinniśmy odbyć w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują Cię do wyznaczonego ośrodka (izolatorium).

Co grozi za złamanie kwarantanny?

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci grzywna do 30 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dzwoni numer 22 104 37 05. Czy odebrać? Co to za numer? Kto dzwonił?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.