Automatyczna kwarantanna dla domowników osoby zakażonej Covid-19

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? | fot. shutterstock

Od dziś obowiązują nowe zasady kwarantanny domowej dla osób, które mieszkają z osobą chorą na Covid-19. Na takie osoby będzie nakładana automatyczna kwarantanna. Ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym?

Do poniedziałku 2 listopada kwarantanna dla domowników wyglądała tak, że domownik osoby zakażonej koronawirusem mógł swobodnie wychodzić z domu, do czasu aż do chorego zadzwonił Sanepid. Dopiero podczas takiego wywiadu zbierana była lista domowników, którzy w związku z kontaktem z osobą zakażoną mają być objęci kwarantanną. PRZECZYTAJ: Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Nawet 20 dni dla domowników

Automatyczna kwarantanna dla domowników

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie „zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Od 3 listopada domownicy mieszkający z osobą z pozytywnym testem na Covid-19 będą automatycznie kierowani na kwarantannę.

„Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny – chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna, jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę” – poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak wygląda automatyczna kwarantanna dla domowników w praktyce?

Domownicy mieszkający z osobą zakażoną SARS-CoV-2 mają obowiązek poddać się kwarantannie. Musi ona trwać do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby chorej. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Załóżmy, że w mieszkaniu mieszka młode małżeństwo: Antek i Basia. Basia 3 listopada otrzymała pozytywny wynik na Covid-19 – zostaje objęta izolacją domową. Antek od momentu otrzymania przez Basię wyniku zostaje objęta kwarantanną. Basia po dziewięciu dniach, 12 listopada, w związku z polepszeniem zdrowia kontaktuje się z lekarzem POZ, który zwalnia ją z izolacji domowej. Anetek jednak musi pozostać w kwarantannie dodatkowe 7 dni, czyli do 19 listopada.

Jeśli izolacja będzie przedłużana, wydłużeniu ulegnie również kwarantanna. Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu będzie trwała 20 dni. Jeżeli nie zastosujemy się do zasad panujących na kwarantannie i np. nie będzie nas w domu podczas wizyty policji, możemy zostać ukarani karą administracyjną nałożoną przez sanepid. Może wynosić nawet 30 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dzwoni numer 22 104 37 05. Czy odebrać? Co to za numer? Kto dzwonił?3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. @Monika domownik to domownik. Żeby osoby z parteru nie musiały odbywać kwarantanny, to musiałaby być ustanowiona odrębna własność lokalu na piętrze.

  2. A co z rodziną, z którą mieszka się w jednym domu na dwóch różnych piętrach i nie ma się między sobą kontaktu? A wynik osoby na piętrze jest pozytywny? Czy domownicy z parteru też podlegają kwarantannie?