Automatyczna kwarantanna dla domowników osoby zakażonej Covid-19

kwarantanna domowa
Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? | fot. shutterstock

Od dziś obowiązują nowe zasady kwarantanny domowej dla osób, które mieszkają z osobą chorą na Covid-19. Na takie osoby będzie nakładana automatyczna kwarantanna. Ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym?

Do poniedziałku 2 listopada kwarantanna dla domowników wyglądała tak, że domownik osoby zakażonej koronawirusem mógł swobodnie wychodzić z domu, do czasu aż do chorego zadzwonił Sanepid. Dopiero podczas takiego wywiadu zbierana była lista domowników, którzy w związku z kontaktem z osobą zakażoną mają być objęci kwarantanną. PRZECZYTAJ: Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Nawet 20 dni dla domowników

Automatyczna kwarantanna dla domowników

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie „zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Od 3 listopada domownicy mieszkający z osobą z pozytywnym testem na Covid-19 będą automatycznie kierowani na kwarantannę.

„Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny – chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna, jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę” – poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak wygląda automatyczna kwarantanna dla domowników w praktyce?

Domownicy mieszkający z osobą zakażoną SARS-CoV-2 mają obowiązek poddać się kwarantannie. Musi ona trwać do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby chorej. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Załóżmy, że w mieszkaniu mieszka młode małżeństwo: Antek i Basia. Basia 3 listopada otrzymała pozytywny wynik na Covid-19 – zostaje objęta izolacją domową. Antek od momentu otrzymania przez Basię wyniku zostaje objęta kwarantanną. Basia po dziewięciu dniach, 12 listopada, w związku z polepszeniem zdrowia kontaktuje się z lekarzem POZ, który zwalnia ją z izolacji domowej. Anetek jednak musi pozostać w kwarantannie dodatkowe 7 dni, czyli do 19 listopada.

Jeśli izolacja będzie przedłużana, wydłużeniu ulegnie również kwarantanna. Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu będzie trwała 20 dni. Jeżeli nie zastosujemy się do zasad panujących na kwarantannie i np. nie będzie nas w domu podczas wizyty policji, możemy zostać ukarani karą administracyjną nałożoną przez sanepid. Może wynosić nawet 30 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dzwoni numer 22 104 37 05. Czy odebrać? Co to za numer? Kto dzwonił?

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A co z rodziną, z którą mieszka się w jednym domu na dwóch różnych piętrach i nie ma się między sobą kontaktu? A wynik osoby na piętrze jest pozytywny? Czy domownicy z parteru też podlegają kwarantannie?

  2. @Monika domownik to domownik. Żeby osoby z parteru nie musiały odbywać kwarantanny, to musiałaby być ustanowiona odrębna własność lokalu na piętrze.