Fałszywy pracownik podał zły numer konta. Pokrzywdzony dostał zwrot ukradzionej kwoty. Oszust zrobił się w ciula

haker oszust
Oszust wyczyścił konto bankowe | fot. Adobe Stock

O niebywałym szczęściu może mówić pewien mieszkaniec powiatu ryckiego. 40 – latek, dał się zmanipulować oszustowi, który podszywał się pod pracownika banku. Finalnie przelał mu 43 000 zł na wskazane konto. Tu byłby finał historii takich jak zawsze… , ale nie tym razem.

Oszustwo na pracownika banku — poważnie i z troską

Cyberprzestępcy przed zarobieniem dodatkowych pieniędzy nie cofną się przed niczym. Jeden z nich jako pracownik banku zadzwonił do wytypowanej ofiary, kim był 40 – latek z miejscowości Ryki. Z jego relacji wynikało, że w  piątek w godzinach rannych  skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna ze wschodnim akcentem  podający się za pracownika banku. Twierdził on, że został złożony wniosek o udzielenie kredytu w kwocie 10 tysięcy złotych na dane pokrzywdzonego.

Czytaj też:

karta kredytowa telefon laptop bankowość
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Ponadto jak oświadczył oszust, do bankowości internetowej 40-latka miał się ktoś logować z okolic Gdańska i trzeba, temu zapobiec. Fałszywy  „Pracownik banku”  twierdził, iż konieczne jest zabezpieczenie pozostałych pieniędzy i nakłonił zgłaszającego do przelania na podane przez siebie konto bankowe pieniędzy w kwocie blisko 43 tysięcy złotych. Takowy przelew na jego nieszczęście wykonał.

Gorąco na linii klient – bank

Po chwili, gdy przelew poszedł do oszusta. Do pokrzywdzonego 40 – latka zadzwonił prawdziwy pracownik banku. Poinformował go, iż na jego koncie bankowym wykonywany jest przelew wychodzący i może być to działaniem oszusta.  Pokrzywdzony udał się niezwłocznie do banku, aby zablokować rachunek  bankowy.

Inne oszustwa, które dzieją się tu i teraz:

termin płatniczy karta płatnicza kredytowa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

„Praca oszusta” – też jest pełna błędów i omyłek

W tym przypadku oszust zrobił się sam w ciula i przelew, który został zlecony poszedł na błędny numer nieistniejącego rachunku bankowego. Zadziałały procedury bankowe i pieniądze automatycznie wróciły do właściciela.

Na całe szczęście oszustom nie udało się wyłudzić pieniędzy, ale pamiętajmy, że skala oszustw metoda „na pracownika banku, urzędnika, policjanta, prokuratora”  nadal jest znacząca. Tylko ostrożność i zasada ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi może uchronić nas przed dużymi stratami. –aspirant sztabowy  Agnieszka Marchlak

Uważajcie na wszelkie oszustwa. Czy wśród was, lub waszych bliskich zdarzały się podejrzane maile, telefony? Dajcie znać w komentarzu anonimowo pod artykułem jak to wyglądało, by ostrzec innych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.