Ważny temat? Prześlij newsa!

Dziś 14.12.2020 całkowite zaćmienie Słońca – gdzie je obejrzeć?

Spotted Lublin

Po południu czasu polskiego nastąpi całkowite zaćmienie Słońca 2020. Będzie je można obserwować w Argentynie. Mieszkańcy Polski będą musieli zadowolić się transmisją internetową. Na czym polega całkowite zaćmienie Słońca? Całkowite zaćmienie Słońca rozpoczyna się pierwszym kontaktem, czyli zetknięciem się tarczy Księżyca z tarczą Słońca. W tym momencie zaczyna się zaćmienie częściowe, podczas którego nasz satelita […]

całkowite zaćmienie słońca

Całkowite zaćmienie Słońca | fot. pixabay

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Po południu czasu polskiego nastąpi całkowite zaćmienie Słońca 2020. Będzie je można obserwować w Argentynie. Mieszkańcy Polski będą musieli zadowolić się transmisją internetową.

Na czym polega całkowite zaćmienie Słońca?

Całkowite zaćmienie Słońca rozpoczyna się pierwszym kontaktem, czyli zetknięciem się tarczy Księżyca z tarczą Słońca. W tym momencie zaczyna się zaćmienie częściowe, podczas którego nasz satelita zakrywa stopniowo coraz większy fragment dysku naszej gwiazdy. Gdy tarcza Księżyca zakryje całkowicie Słońce, stykając się z jego przeciwległą krawędzią, drugi kontakt rozpoczyna fazę całkowitą. Tuż przed drugim kontaktem następuje gwałtowny spadek jasności nie tylko Słońca, ale także nieba i całego otoczenia w miejscu obserwacji.

Zanim tarcza słoneczna skryje się za Księżycem, na krótką chwilę pojawia się tzw. diamentowy pierścień, czyli ostatni błysk promieni słonecznych. Diamentowy pierścień pojawia się dwukrotnie – podczas początku i końca fazy całkowitego zaćmienia (tuż po trzecim kontakcie). Gdy nachodząca tarcza Księżyca dotyka brzegów tarczy słonecznej, obserwujemy wtedy mieniący się pierścień z jaśniejszymi punktami, przypominającymi korale lub naszyjnik z pereł.

Trzeci kontakt ma miejsce, gdy tarcza Księżyca zaczyna schodzić ze słonecznej, co rozpoczyna ponownie fazę zaćmienia częściowego, tym razem stopniowo odsłaniającego coraz większe fragmenty Słońca. W momencie czwartego kontaktu tarcza Księżyca całkowicie odkrywa Słońce i kończy całe zjawisko.

Kiedy i o której godzinie całkowite zaćmienie Słońca 2020?

W 2020 roku to jedyne takie zjawisko, ale niestety oglądać będzie je można w Chile i Argentynie. Całkowite zaćmienie Słońca ma się rozpocząć 14 grudnia 2020 o 08:02 czasu pacyficznego, czyli już o 17:02 dla polskiej strefy czasowej. Księżyc przesłoni Słońca nad Pacyfikiem. Jego cień przetnie południowy kraniec Ameryki Południowej i tam będzie widoczne maksimum trwające 2 minuty i 9 sekund. NASA na swojej stronie planuje transmisję tego wydarzenia – niektóre osadzimy w tym artykule.

Kolejne duże zaćmienie słońca prawdopodobnie ponownie przyciągnie rzesze odwiedzających: 8 kwietnia 2024 r. Cień księżyca przesunie się po Meksyku i USA.

Zaćmienie Słońca w Polsce

Ostatni raz całkowite zaćmienie Słońca można było z części terenów Polski obserwować w 1954 r., wcześniej – w 1914 r. i 1887 r. Następna taka okazja zdarzy się nieprędko. Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce nastąpi 7 października 2135 r. Ale wcześniej nad naszym krajem dojdzie do mniej spektakularnych zaćmień.

10 czerwca 2021 r. będzie można obserwować płytkie zaćmienie częściowe. Na głębokie zaćmienie częściowe trzeba poczekać do 25 października 2022 r. Kto chce obejrzeć obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce, musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać do 13 lipca 2075 r. Kolejna szansa będzie 23 lipca 2093 r.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check