Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Profesjonalnie napisane curriculum vitae musi zawierać kilka podstawowych sekcji. Tworząc swoje CV, powinieneś skupić się na faktach, które zaprezentują Cię jako idealnego pracownika. Jakie więc informacje są obowiązkowe w curriculum vitae? Dlaczego nie możesz zapomnieć o opisaniu swojego doświadczenia zawodowego? I jak zrobić to w profesjonalny sposób? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Budowa CV
W profesjonalnie napisanym życiorysie powinny znaleźć się obowiązkowe sekcje, które mają największe znaczenie dla pracodawcy. Oczywiście, oprócz tych podstawowych, w CV znajdzie się również miejsce na dodatkowe, nieco mniej formalne informacje. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności i podaniu najpierw najważniejszych kwestii.
Czytelność CV
Najważniejsze w tworzeniu CV jest widoczne podzielenie dokumentu na sekcje. Jeśli tekst będzie napisany ciurkiem, stanie się nieczytelny. Sprawi to rekruterowi problem w wyszukaniu odpowiednich informacji. To może z kolei zniechęcić go do dokładnego zapoznania się z życiorysem. Pamiętaj, że podczas rekrutacji firma otrzymuje nieraz dziesiątki, a nawet setki takich dokumentów. Musisz więc zadbać o to, aby Twoje CV było czytelne i podawało najważniejsze informacje „na tacy”.
Możesz oddzielić najważniejsze części CV, stosując wyróżniające nagłówki. Zastosuj do nich np. większy rozmiar czcionki oraz pogrubienie. Może to wyglądać w następujący sposób:
Wykształcenie
2018-2020 Szkoła Główna Przedsiębiorczości, Warszawa
Studia podyplomowe. Finanse i rachunkowość
Specjalizacja: rachunkowość zarządcza
2013-2018 Uniwersytet Wrocławski. Studia magisterskie. Ekonomia
Doświadczenie zawodowe
10.2020-obecnie
Główny księgowy – Prolines sp. z o.o.
Obowiązki:
– prowadzenie rachunkowości jednostki zgodnie z obowiązującymi przepisami,
– analiza wykorzystania środków budżetowych,
– kontrola zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym.
Dodatkowo możesz wypunktować informacje dotyczące dat, np.:
Wykształcenie
- 10.2018-06.2020 Szkoła Główna Przedsiębiorczości, Warszawa
Studia podyplomowe. Finanse i rachunkowość
Specjalizacja: rachunkowość zarządcza - 10.2013-06.2018 Uniwersytet Wrocławski. Studia magisterskie. Ekonomia
Nieważne, na jaki sposób się zdecydujesz – najważniejsze, aby podane przez Ciebie informacje nie przypominały wypracowania szkolnego. Długi blok jednolitego tekstu zniechęci rekrutera do zapoznania się z Twoim CV.
Sekcje w CV
Profesjonalne CV powinno składać się z kilku podstawowych sekcji, które są najważniejsze dla pracodawcy. Dlatego to właśnie im powinieneś poświęcić najwięcej uwagi.
Dane osobowe i kontaktowe
Obowiązkowy element każdego CV. Te informacje należy umieścić zawsze na początku dokumentu. W nagłówku wpisz: imię i nazwisko, adres oraz dane kontaktowe takie jak numer telefonu i e-mail.
Podsumowanie zawodowe
Jest to kilkuzdaniowe streszczenie informacji zawartych w CV. Powinno być krótką prezentacją Ciebie jako kandydata, której celem jest zachęcenie pracodawcy do dokładnego zapoznania się z całym życiorysem.
Doświadczenie zawodowe
Jedna z najważniejszych sekcji dla pracodawcy. Jest to chronologiczne przedstawienie ścieżki zawodowej. Musi zawierać nazwy firm i stanowisk, okresy pracy, a także wykonywane obowiązki i osiągnięcia.
Wykształcenie
W tej sekcji opisz historię swojego wykształcenia. Najlepiej zacząć od najwyższego posiadanego tytułu zawodowego. Napisz nazwę uczelni oraz kierunku, na którym studiowałeś.
Umiejętności
W tym punkcie możesz pokazać rekruterowi, co czyni Cię idealnym kandydatem na stanowisko, o które się starasz. Tę sekcję możesz podzielić na dwie mniejsze:
- Umiejętności twarde – są to np.: znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy, obsługa programu komputerowego. Jest to odpowiednie miejsce na chwalenie się ukończonymi kursami, szkoleniami, zdobytymi certyfikatami, medalami, odznaczeniami czy innymi nagrodami.
- Umiejętności miękkie – są to cechy Twojej osobowości, które mogą wnieść wartość do firmy. Opisz swoje mocne strony – co Cię charakteryzuje, co w sobie lubisz: kreatywność, dobrą organizację, umiejętność pracy w grupie.
Zainteresowania
Opis zainteresowań nie jest obowiązkowym punktem w CV, jednak może je urozmaicić. Wybierz zajęcia, które w ciekawy sposób dopełnią Twój wizerunek profesjonalny. To pomoże odróżnić Cię od innych kandydatów. Pamiętaj jednak, że zainteresowanie typu „czytanie książek” nie jest niczym oryginalnym, więc możesz odpuścić sobie wypisywanie oklepanych hobby.
Doświadczenie zawodowe w CV
Jednym z najważniejszych dla pracodawcy punktów CV jest doświadczenie zawodowe. Te informacje pozwalają rekruterowi stwierdzić, czy wykonywane dotychczas zawody i związane z nimi obowiązki oraz osiągnięcia czynią z Ciebie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Jak napisać tę sekcję w poprawny i ciekawy sposób, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Co to jest doświadczenie zawodowe?
Twoje doświadczenie zawodowe to wykonywane przez Ciebie dotychczas zawody i stanowiska, na jakich pracowałeś (lub wciąż pracujesz) bez względu na formę zatrudnienia.
Jeśli dopiero zaczynasz szukać stałej pracy i nie masz zbyt dużego doświadczenia, możesz wpisać w tym miejscu odbyte dotychczas praktyki zawodowe, prace dorywcze czy sezonowe.
Jakie informacje należy podać w sekcji doświadczenia zawodowego?
W tej sekcji skoncentruj się na podaniu następujących informacji:
- – od kiedy do kiedy wykonywałeś pracę (wystarczy miesiąc i rok),
- – dokładna nazwa firmy,
- – nazwa podejmowanego stanowiska,
- – zwięzły opis obowiązków i osiągnięć zawodowych.
Jeśli Twoje doświadczenie jest wieloletnie i zróżnicowane, nie pisz o tym, że w trakcje wakacji dorabiałeś jako barman. Skoncentruj się na tych stanowiskach, które mają bezpośredni związek z pracą, o którą się obecnie starasz.
Wskazówki dotyczące sekcji doświadczenia zawodowego
Z racji tego, że jest to jedna z najważniejszych części Twojego CV, skup się na tym, aby była ona napisana prawidłowo, ciekawie i czytelnie.
Oto kilka wskazówek:
- Nie pisz w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Staraj się używać stwierdzeń bezosobowych, np.: zarządzanie grupą 30 osób, codzienny kontakt z klientami, nadzór nad wykonaniem projektu.
- Używaj słów i wyrażeń związanych z działaniem i akcją – zwiększenie sprzedaży, rozwiązanie problemu, stworzenie produktu. W ten sposób wzbudzisz uwagę rekrutera.
- Unikaj ogólników i skup się na faktach. Podaj liczbę osób, którymi nadzorowałeś, ilu nowych klientów zyskałeś, o ile procent zwiększyłeś sprzedaż.
- Staraj się, aby Twój opis doświadczenia był krótki i wartościowy.
Dlaczego doświadczenie zawodowe jest tak ważne?
Pracodawcy najczęściej szukają kandydatów, którzy posiadają już doświadczenie zawodowe. Osoby mogące pochwalić się konkretnym doświadczeniem w zawodzie to pracownicy o potwierdzonych kwalifikacjach. Rekruter, czytając CV, w którym ta sekcja jest rozwinięta, odnosi wrażenie, że kandydat powinien bez problemu poradzić sobie z realizacją podobnych obowiązków w nowym miejscu pracy. Firma nie będzie musiała tym samym inwestować zbyt wiele we wdrożenie nowego pracownika. Dodatkowo, możliwe, że kandydat dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym na poprzednich stanowiskach przyczyni się do jej rozwoju.
Dodaj opinię