Dokładnie zmierzą poziom generowanego hałasu przez pojazd. Za przekroczenie norm mandat lub utrata dowodu

Zatrzymany do kontroli pojazd
Zatrzymany kierowca, kontrola sonometrem | fot. KPP Łuków

Sonometr na wyposażeniu łukowskiej policji. Sonometr jest urządzeniem badającym poziom hałasu emitowanego przez pojazdy. Dzięki niemu podczas kontroli będzie sprawdzany poziom dźwięku kontrolowanego pojazdu. Dopuszczalne normy poniżej.

Metalowa walizka postrachem kierowców

Policjanci z KMP Łuków będą mogli teraz skuteczniej chronić środowisko — wychwytując przekroczone normy hałasu w pojazdach uczestniczących w ruchu drogowym i eliminować je z użytku. Mieszkańcy też odczują znaczącą ulgę, gdyż zmniejszy się liczba aut, które późnym wieczorem hałasują i zakłócają funkcjonowanie społeczności.

Sonometr z akcesoriami
Sonometr walizka z akcesoriami | fot. KPP Łuków

Przypominamy, że przepis Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, iż zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. – mówi asp. szt. Marcin Józwik

Czytaj także:

Sonometr skuteczny w użyciu — czuły mikrofon wychwyci nieprawidłowości

Policjanci już wczoraj (08.08.2023) kontrolując zatrzymane pojazdy, wykorzystywali przekazany im sprzęt. Łukowska drogówka znalazła kolejny sposób, aby jeszcze skuteczniej badać kontrolowanych kierowców. Na mandat i konfiskatę dowodu rejestracyjnego muszą przygotować się osoby, które dopuściły się nieautoryzowanych modyfikacji układów wydechowych pojazdów. Jeśli poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu przekracza normy, które podajemy niżej, to kierowca ma problem.

Badanie sonometrem
Badanie Sonometrem | fot. KPP Łuków

Jak przebiega badanie sonometrem przez policjanta

Badanie sonometrem jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że samochód poddawany kontroli znajdzie się na utwardzonej nawierzchni i policjant zbliża wtedy mikrofon urządzenia w pobliże rury wydechowej.

Dobre tanie AUTOCASCO, gdzie szukać ofert w Lublinie?

Jak wyglądają normy hałasu w Polsce dla pojazdów i motocykli?

Zgodnie z przepisami hałas emitowany przez silnik nie może przekroczyć 93 dB dla samochodów z silnikiem benzynowym oraz 96 dB dla aut z silnikiem Diesla. Motocykle nie mogą generować więcej niż 94 dB (pojemność poniżej 125 cm3) oraz 96 dB (powyżej 125 cm3).

Sonometr z mikrofonem
Sonometr Łukowskiej drogówki | fot. KPP Łuków

W przypadku przekroczenia ustalonych norm policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu, a kierujący zostanie ukarany mandatem.

Co sądzicie o nowych metodach kontroli pojazdu. Poprawiają bezpieczeństwo, czy budżet Państwa? Dajcie znać w komentarzach pod artykułem.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dobra wiadomość. Przydałaby się jakaś szerzej zakrojona akcja kontroli poziomu generowanego hałasu, również w przypadku motocykli.