Diabełek pyłowy uchwycony w centrum Lublina. Niecodziennie zjawisko zaskoczyło przechodniów [NAGRANIE]

Diabełek pyłowy uchwycony w centrum Lublina
Diabełek pyłowy uchwycony w centrum Lublina | fot. Dominik Wąsik, czytelniczka

Jedna z naszych czytelniczek zarejestrowała telefonem niecodzienne zjawisko. Groźnie wyglądający wir zwany inaczej „diabłem pyłowym” pojawił się w piątkowe popołudnie w centrum Lublina. Zobaczcie nagranie!

Diabełek pyłowy w Lublinie

Wirujący lej, składający się głównie z pyłu, uchwyciła jedna z naszych czytelniczek. Wir pyłowy powstał w piątek (8.09) około godziny 13:15 na Błoniach pod Zamkiem, a dokładnie na ścieżce łączącej Stare Miasto z galerią VIVO Lublin przy al. Unii Lubelskiej.

Autorka nagrania akurat poruszała się tą ścieżką w kierunku galerii, kiedy jej oczom ukazało się to niecodzienne zjawisko. Niezastanawiająca się wyciągnęła telefon i zaczęła nagrywać wir, który zmierzał w jej kierunku. Po zaledwie kilkudziesięciu sekundach pyłowy wir zanikł.

Wiry pyłowe

Wir pyłowy, nazywany również diabełkiem pyłowym, to zjawisko, które powstaje, gdy nad ziemią unoszą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Taki wirujący lej formuje się w czasie ciepłych i bezchmurnych dni.

Dużych rozmiarów diabełek pyłowy wyglądem może przypominać trąbę powietrzną, jednak powstaniu trąby zawsze towarzyszy gwałtowna aura, ponadto tworzy się ona pod chmurą burzową.

Zobacz także: Zalążek trąby powietrznej widziany koło Lublina. Mamy zdjęcia i nagrania zarejestrowane przez mieszkańców

Nagranie wiru pyłowego w Lublinie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.