W powiecie lubelskim pojawił się w środę lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Pierwsze informacje o zjawisku widzianym koło Lublina otrzymaliśmy około godz. 13. Nie wiadomo, czy lej kondensacyjny sięgnął ziemi, jednak zdjęcia i nagrania czytelników, którzy uwiecznili to zjawisko, są niezwykłe.
Zalążek trąby powietrznej koło Lublina
W środę (14.06) po południu w województwie lubelskim zaczęły pojawiać się pierwsze burze. Około godziny 13 nad powiatem lubelskim (prawdopodobnie okolice miejscowości Prawidniki) pojawił się zalążek trąby powietrznej.
Widok tworzącej się trąby powietrznej zafascynował mieszkańców okolic Lublina. Wielu z nich chwyciło za telefony, by uwiecznić to zjawisko. Na fotografiach i nagraniach przesłanych do naszej redakcji widać dobrze wykształcony lej kondensacyjny wirujący blisko ziemi.
Niektórzy sądzili, że mieli do czynienia z trąbą powietrzną (tornadem). Jednak, aby można było mówić o pełnoprawnej trąbie, lej kondensacyjny musi sięgnąć powierzchni ziemi. Jeśli do kontaktu nie dochodzi, to wówczas mówimy o lejku kondensacyjnym. W tym przypadku nie mamy informacji, by lej dotknął ziemi.
Przypomnijmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla województwa lubelskiego. Szczegóły: Nad Lublin po południu mogą nadciągnąć burze z gradem. Jest ostrzeżenie IMGW
Jak powstaje trąba powietrzna?
Początkowo od podstawy chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa, rozwija się lej kondensacyjny w kierunku ziemi. Nazywa się go także tubą. Dochodzi do niego, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Zwykle na pewnej wysokości następuje uskok wiatru i ten prąd zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna w nim zaczyna się skraplać. Jeżeli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, to może utworzyć się trąba powietrza, a więc gdy wirująca kolumna dotknie ziemi.
Zdjęcia i nagrania niezwykłego zjawiska
MATERIAŁ AKTUALIZOWANY
„W środę (14.06) po południu w województwie lubelskim zaczęły pojawiać się pierwsze burze. Około godziny 13 nad powiatem lubelskim (prawdopodobnie okolice miejscowości Prawidniki) pojawił się zalążek trąby powietrznej.”
Wchodzę na blitzortung a tam NIE MA żadnej burzy w lubelskim..