Czym się różni aparat słuchowy od wzmacniacza słuchu? Jak nie dać się oszukać?

shutterstock 430293268
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Wzmacniacz słuchu może się wydawać korzystną alternatywą dla aparatu słuchowego. W istocie jednak wcale tak nie jest. Dowiedz się, czym różni się od profesjonalnego aparatu słuchowego i jak wpływa na Twój słuch.

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje urządzeń, które pomagają słyszeć lepiej. Pierwszym jest aparat słuchowy, natomiast drugim wzmacniacz dźwięku. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami i dlaczego jedno z nich nie jest warte Twoich pieniędzy?

Czym jest aparat słuchowy?

Aparat słuchowy jest profesjonalnym urządzeniem, które wykorzystywane jest przy niedosłuchu. Aparat jest protezą słuchu – pomaga we wzmacnianiu dźwięków i łatwiejszym rozumieniu mowy. Aparaty słuchowe są dzisiaj urządzeniami niezwykle skomplikowanymi. Można je programować za pomocą specjalnej aparatury i ustawiać pożądane parametry tak, by idealnie dopasowały się do słuchu danego pacjenta.

Są to rozwiązania bezpieczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb i przede wszystkim sprawdzone. Aparat słuchowy można kupić wyłącznie w pracowniach audiologicznych – nigdy na bazarze, czy w internecie, chociaż i tam sprzedaje się podobne urządzenia.

Przeczytaj także: Zobacz, jak dieta wpływa na Twój słuch. Jak będziesz słyszeć na starość?

Czym jest wzmacniacz słuchu?

Wzmacniacze słuchu są urządzeniami reklamowanymi, jako doskonały sposób na to, by poprawić swój słuch relatywnie niskim kosztem. Jednakże urządzenia te nie są urządzeniami stricte medycznymi, a co za tym idzie, w większości przypadków nie mają stosownych certyfikatów, ani nie są standaryzowane, jeżeli chodzi o działanie. Mogą powodować szumy uszne albo różnego rodzaju zniekształcenia dźwięku, co w konsekwencji – zamiast poprawić słuch – może go pogorszyć.

Często dostępne są one w internecie, za bardzo małe pieniądze i skoro ich cena jest tak niska, to jasne staje się też to, że ich jakość również będzie wątpliwa. Wzmacniacze wyłącznie wzmacniają dźwięk i poza tym nie robią nic innego. Wzmacniacza słuchu nie da się dostosować do potrzeb danego pacjenta.

Zobacz również: Jak rozpoznać problemy ze słuchem i co w takiej sytuacji zrobić?

Jakie zagrożenie może nieść za sobą stosowanie wzmacniacza słuchu?

+ Pogłębienie niedosłuchu – urządzenie niedostosowane do potrzeb może pogłębiać wadę słuchu, gdyż w żaden sposób nie chroni narządu słuchu. Wzmacniacz dźwięku nie ma układu kompresji dynamiki i ograniczenia wzmocnienia słuchu, przez co może być szalenie niebezpieczny.

+ Złe samopoczucie – pierwszym alarmowym sygnałem jest pogorszone samopoczucie. Osoby stosujące wzmacniacze dźwięku często skarżą się na bóle i zawroty głowy albo na gorsze rozumienie słów czy na słyszenie szumów.

+ Dyskomfort podczas noszenia – wkładki aparatów słuchowych dopasowane są do kanału słuchowego pacjenta, natomiast w przypadku wzmacniaczy takiego dopasowania nie ma, bo są to urządzenia produkowane masowo. Może więc dojść do nieprzyjemnych reakcji ze strony przewodu słuchowego – otarć, zaczerwienień i bólu.

+ Materiał wykonania niewiadomego pochodzenia – na opakowaniach wzmacniaczy słuchu nie ma najczęściej informacji o tym, z czego takie urządzenie jest wykonane, a to może być zagrożeniem. Być może materiał wykonania jest uczulający.

Niski koszt wzmacniaczy słuchu jest jednoznaczny z ich niską jakością. Po prostu nie jest ona wystarczająca do tego, by skorygować słuch. Aparat słuchowy ma certyfikat wodoodporności – wzmacniacz go nie posiada. Aparat będzie służył przez lata – wzmacniacz może się popsuć w każdej chwili. Dodatkowo aparat będzie można w każdej chwili wyregulować, a wzmacniacza nie można poddać żadnej regulacji. Nie warto ryzykować, kiedy w grę wchodzi jeden z najważniejszych zmysłów.

Może Cię to zainteresować: To może sprawić, że zaczniesz tracić słuch

Bezpłatne badanie słuchu w Lublinie

badanie słuchu shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Problemy ze słuchem wyeliminuje lub zminimalizuje tylko dobrze dobrany aparat słuchowy. Umów się na bezpłatne badanie słuchu, korzystając z formularza pod tym adresem. Badanie wykonasz całkowicie za darmo w pracowni słuchu Echo w Lublinie.

Materiał powstał we współpracy z Echo Studio

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.