Uważaj! To może sprawić, że zaczniesz tracić słuch

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Słuch jest niezwykle delikatnym zmysłem. Wpływa na nasze samopoczucie, warunkuje orientację w przestrzeni i umożliwia komunikowanie się z innymi ludźmi, ale niestety – można go bardzo łatwo uszkodzić. Zobacz, co stanowi zagrożenie dla Twojego słuchu.

Słuch często tracimy powoli, w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy. Postępujące uszkodzenia narządu słuchu są rozłożone w czasie, ale po upływie kilku czy kilkunastu lat okazuje się, że czułość naszego słuchu pozostawia wiele do życzenia. Co może być tego przyczyną?

Przebywanie w hałasie

Dźwięki o zbyt dużym natężeniu osłabiają i z czasem uszkadzają słuch. Bardzo głośne słuchanie muzyki przez słuchawki, które wkłada się do kanału słuchowego, może realnie odbić się na jakości naszego słyszenia. Hałas uszkadza stopniowo komórki słuchowe, odpowiedzialne za odbieranie i dalsze przekazywanie dźwięków do mózgu. W konsekwencji – osoba z hałasowym uszkodzeniem słuchu zaczyna słyszeć mniej dźwięków, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości.

Im dłużej przebywa się w hałasie rzędu 80–90 dB, tym bardziej przesuwa się też próg słyszenia, więc przestajemy słyszeć te najcichsze dźwięki. Proces ten może trwać latami – mówi Krzysztof Oniszko z pracowni słuchu Echo w Lublinie.

Osteoporoza

Osteoporoza, czyli rzeszotowienie kości ma wpływ także na kosteczki znajdujące się w uchu.  Im bardziej choroba przybiera na sile, tym te kosteczki stają się mniej podatne na prawidłowe przekazywanie dźwięku. Tak więc jedną z metod profilaktyki słuchu jest niedopuszczanie do wystąpienia osteoporozy oraz leczenie jej od najwcześniejszego stadium.

Konieczna jest dbałość o prawidłową ilość wapnia i witaminy D przyjmowanych w diecie i częste spożywanie produktów takich jak chudy twaróg, kasze czy warzywa strączkowe. Ogromny wpływ na zapobieganie osteoporozie ma także aktywność fizyczna.

Zapalenie ucha środkowego

Nawet jedna infekcja ucha może doprowadzić do częściowej utraty słuchu, a jeszcze gorzej jest w momencie, kiedy te infekcje mają charakter nawracający. Zapalenie ucha środkowego jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i często skutkuje czasowym pogorszeniem słuchu. Żeby nie dopuszczać do infekcji, konieczne jest podnoszenie odporności całego organizmu.

Po wizycie w basenie należy dokładnie wyczyścić uszy a w chłodne dni ubierać dziecko ciepło, ale nie przegrzewać go pod warstwą ubrań. Konieczne jest też kontrolowanie stanu migdała gardłowego, bo to on najczęściej powoduje zapalenie ucha i w konsekwencji problemy ze słuchem.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Perforacja błony bębenkowej

Perforacja, czyli przebicie błony bębenkowej będące skutkiem urazu mechanicznego może poważnie wpłynąć na słuch. Jeżeli tylko pojawi się ból i krwawienie z ucha, trzeba natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do laryngologa. Podobny wpływ ma uraz ciśnieniowy, czyli gwałtowna zmiana ciśnienia otaczającego powietrza. Uraz ciśnieniowy często objawia się zawrotami oraz bólem głowy i bywa na przykład następstwem nurkowania na dużych głębokościach.

Różnego rodzaju zakażenia i infekcje

Wszelkie zakażenia bakteryjne mogą mieć bardzo zły wpływ na słuch. Przede wszystkim wyróżniamy tutaj wszystkie zakażenia w obrębie głowy – zakażenie jamy ustnej, zapalenie błędnika czy opon mózgowo-rdzeniowych. Poważnych problemów mogą przysporzyć także infekcje wirusowe.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Uraz głowy

Wszelkie urazy głowy mogą mieć ogromny wpływ na słuch. Tak samo, jak ubytki nerwu twarzowego czy trójdzielnego oraz wstrząśnieniem ślimaka, czy złamanie kości skroniowej. Groźny może być nawet nadmierny wysiłek fizyczny.

Po przebytym urazie głowy konieczne jest jak najszybsze wykonanie badania słuchu w celu wyeliminowania zagrożenia. Badanie takie można wykonać bezpłatnie w pracowni słuchu Echo, wystarczy tylko umówić się na wizytę telefoniczne lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.echo-studio.pl.

Guzy

Na słuch wpływać mogą zarówno złośliwe, jak i łagodne guzy. Ich następstwem jest bardzo często jednostronna głuchota. Największymi winowajcami są w tym przypadku guzy kąta mostwo-móżdżkowego oraz niezłośliwy guz nerwu przedsionkowo-ślimakowego, guz ten naciska na nerw i przez to może doprowadzić do utraty słuchu.

Niektóre leki

Pewne grupy leków mogą wywołać głuchotę nawet po zażyciu jednej dawki. Leki zagrażające słuchowi nazywane są lekami ototoksycznymi i zalicza się do nich między innymi aminoglikozydy (antybiotyki), diuretyki pętlowe (leki moczopędne), salicylany oraz niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe), a w tym ostatnim przypadku problemem jest najczęściej przedawkowanie.

Leki przeciwbólowe dostępne tylko w aptekach
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Bardzo szkodliwa może być też cisplatyna oraz karboplatyna, czyli leki stosowane w chemioterapii nowotworów złośliwych. Niestety w przypadku chemioterapii pogorszenie słuchu postępuje nawet po zakończonej kuracji i uszkodzeń nie da się w żaden sposób odwrócić. Jedyne, co można w takim przypadku zrobić, to zastosować odpowiednio dobrany aparat słuchowy.

Partner publikacji Echo-Studio Lublin

Zapraszamy na darmową konsultację.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.