Jak rozpoznać problemy ze słuchem i co w takiej sytuacji zrobić?

10125554 ucho 900 556

Słuch – zmysł niedoceniany, ale tak ważny, że jego pogorszenie może całkowicie odebrać nam lub naszym bliskim radość życia. Dowiedz się, jak szybko wychwycić objawy problemów ze słuchem i co wtedy zrobić.

1. Problemy z dokładnym słyszeniem radia lub telewizora

Najpopularniejszym i najbardziej oczywistym sygnałem, że ze słuchem jest coś nie tak, jest pogorszony odbiór transmisji radiowych i programów telewizyjnych, przy czym często nadmierne podgłaśnianie – nie poprawia rozumienia mowy.

– Osoba mająca problemy ze słuchem musi się wsłuchiwać w dźwięki, a i tak wiele jej dosłownie »ucieka«, mimo zaangażowania w zrozumienie tego, co słyszy – mówi protetyk słuchu Krzysztof Oniszko z Echo-Studio.

2. Przekładanie telefonu do drugiego ucha

Kolejnym, bardzo ważnym sygnałem, że ze słuchem jest coś nie tak, jest przekładanie słuchawki podczas rozmowy telefonicznej. Każdy człowiek ma jakieś preferencje w odniesieniu do tego, przy którym uchu trzyma słuchawkę. Jeżeli przekłada ją przykładowo do lewego ucha, podczas gdy zawsze trzymał ją przy prawym, oznaczać to może, że na prawe słyszy słabiej i nieświadomie zmienia stronę, by słyszeć wyraźniej.

3. Słabe zrozumienie słów padających podczas rozmowy

Problemy ze słuchem mogą się objawiać słabym zrozumieniem słów. Niedosłyszący może mieć wrażenie, że jego rozmówca mamrocze lub sepleni, podczas gdy prawdziwą przyczyną niezrozumienia jest pogorszony słuch.

4. Obniżenie głośności dźwięków

Czasami niedosłuch może być spowodowany zatkaniem przewodu słuchowego lub infekcją i mówimy wtedy o tzw. niedosłuchu przewodzeniowym. Objawia się on tym, że nagle spada głośność słyszanych dźwięków i przykładowo muzyka słuchana do tej pory w konkretnej głośności jest teraz jakby cichsza.

5. Niedosłyszenie pierwszych i ostatnich głosek bądź sylab

Słaby słuch może się objawiać problemami w zrozumieniu pierwszych i ostatnich głosek, które są wtedy jakby „rozmyte”. Niedosłuch może się też objawiać upośledzeniem rozróżniania głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych.

Co zrobić, kiedy występują problemy ze słuchem?

– Pierwszym krokiem powinno być zbadanie słuchu. Badanie takie można wykonać u nas całkowicie bezpłatnie, wystarczy umówić się telefonicznie lub za pomocą formularza online dostępnego na stronie www.echo-studio.pl. Jeżeli badanie potwierdzi niedosłuch, konieczne może być dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego – dodaje ekspert Echo-Studio.

Aparat słuchowy spełnia tak naprawdę 2 zadania: pierwszym jest poprawa zdolności słyszenia, a drugi to eliminacja problemów, które wynikają z niedosłuchu. Osoby niedosłyszące często borykają się z osamotnieniem, a nawet wykluczeniem społecznym spowodowanym swoimi problemami, a to z kolei może prowadzić do problemów w relacjach międzyludzkich, a nawet do depresji.

W razie problemów ze słuchem zapraszamy do Echo-Studio. Gabinety Echo-Studio znajdziesz w Lublinie w dwóch lokalizacjach – przy ulicy Lotniczej 15 oraz na Projektowej 1.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.