Czy inflacja ma wpływ na alimenty? Adwokat z Lublina radzi, na co zwrócić uwagę domagając się alimentów

Adwokat Piotr Selwa
Adwokat Piotr Selwa

Zapoznaj się z poradami adwokata Piotra Selwy dotyczącymi spraw alimentacyjnych. Dowiedz się, jak dochodzić alimentów na dziecko i jakie prawa Ci przysługują. Skorzystaj z promocyjnej oferty na prowadzenie sprawy przez kancelarię adwokacką w Lublinie. Zapewnij sobie profesjonalną pomoc i zabezpiecz swoje interesy.

Przygotuj się z wyprzedzeniem: zbieraj rachunki

Kancelaria adwokacka Piotra Selwy zajmowała się wieloma sprawami o alimenty, a doświadczenie zdobyte w praktyce pozwala na wskazanie najczęstszych problemów, z jakimi mierzą się mieszkańcy Lublina. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy w oparciu o co sąd ustala wysokość alimentów i jak udowodnić ponoszone na dziecko wydatki.

Przy ustalaniu wysokości alimentów Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby dziecka, zarówno te materialne związane z utrzymaniem i wyżywieniem dziecka, jak również potrzeby kulturalne i duchowe, związane z edukacją, odpoczynkiem i rozrywką. Koszty z nimi związane najlepiej wykazać imiennymi rachunkami i fakturami. Warto pamiętać, że paragony zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego nie są dowodem. Warto udokumentować wydatki, które ponoszone są indywidualnie, niestandardowo. Wiadomo przecież, że każde dziecko je, nie trzeba więc składać dokumentów, aby to udowodnić. Natomiast jeżeli dziecko ma specjalną dietę, alergie, nosi okulary lub ponosimy na dziecko takie wydatki, które nie dotyczą każdego, warto zbierać rachunki – zwraca uwagę adw. Piotr Selwa.

Oprócz usprawiedliwionych potrzeb małoletniego istotne są możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentów. Adwokat Piotr Selwa podpowiada, że nie chodzi tylko o faktyczne dochody, a wystarczy, że ktoś ma możliwości, z których nie korzysta, bowiem na przykład celowo pozostaje bezrobotny, pomimo możliwości podjęcia pracy w danym zawodzie.

Sąd bierze pod uwagę także składane zeznania podatkowe oraz dochody uzyskiwane ze wszystkich składników majątku. Można złożyć wniosek o zwrócenie się przez sąd do banków o nadesłanie historii rachunku. Pozwala to często ustalić, czy zobowiązany rodzic dziecka korzysta z drogich wakacji lub kupuje luksusowe produkty – mówi adw. Piotr Selwa.

Nie zapomnij o waloryzacji

Kolejnym problemem, który narasta w ostatnim czasie, są wzrosty kosztów utrzymania wywołane inflacją. Piotr Selwa podkreśla, że alimenty nie są ustalane przez sąd raz na zawsze. W przypadku zmiany stosunków można domagać się zarówno ich zwiększenia, jak i zmniejszenia. Z biegiem czasu kiedy dzieci rosną, zwiększają się koszty ich utrzymania. W ostatnim czasie niebagatelną rolę w tych wzrostach kosztów odgrywa także inflacja.

Problem zwiększających się kosztów utrzymania dzieci wywołanych inflacją jest w piśmiennictwie definiowany jednoznacznie. Inflacja stanowi podstawę do domagania się wyższych alimentów, ale wyłącznie wtedy, gdy nie dotyka ona w porównywalnym stopniu obu stron relacji alimentacyjnej. Oznacza to, że jeżeli dla dziecka dolegliwości wywołane inflacją są wyższe niż dla zobowiązanego rodzica, to przesłanka ta może stanowić podstawę do uznania przez Sąd pozwu o podwyższenie alimentów za zasadny – wyjaśnia adw. Piotr Selwa.

Nie tylko od rodzica

Adwokat Piotr Selwa podkreśla, że alimentów na dziecko można domagać się nie tylko od rodzica. W niektórych przypadkach obciążają one również dziadków.

Roszczenie jest zasadne, gdy na przykład zobowiązany rodzic zmarł. Może wystąpić również sytuacja, że zobowiązany żyje, ale nie jest w stanie uiścić świadczenia, bowiem na przykład, uległ poważnemu wypadkowi lub też nie jest możliwe uzyskanie od niego na czas potrzebnych środków finansowych – wskazuje adw. Piotr Selwa.

Wybór odpowiedniej kancelarii adwokackiej

Przy wyborze kancelarii adwokackiej warto kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Adwokat Piotr Selwa zwraca uwagę na konieczność wybrania doświadczonego prawnika, który ma już za sobą liczne sprawy rodzinne. Wieloletnia praktyka pozwala adwokatom zgromadzić wiedzę i doświadczenie, które są nieocenione w skomplikowanych sprawach spadkowych, wymagających gruntownego zapoznania się z orzecznictwem Sądu Najwyższego w tej dziedzinie.

Kancelaria Adwokacka Piotra Selwy cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku, a ich specjalizacja w sprawach rodzinnych daje gwarancję profesjonalnego podejścia do każdej sprawy. Adwokaci z tej kancelarii posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im skuteczną reprezentację klientów w trudnych sytuacjach alimentacyjnych.

Rozpoczęcie porządkowania spraw alimentacyjnych

Jeżeli osoba znajduje się w sytuacji, w której musi uporządkować sprawy rodzinne, warto działania rozpocząć od konsultacji z doświadczonym adwokatem. Adwokat Piotr Selwa przygotował specjalną ofertę dla czytelników Spotted Lublin. W okresie wakacyjnym założenie sprawy o zasądzenie lub podwyższenie alimentów prowadzone są w niższej cenie. Wystarczy skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 690-912-668 i umówić się na konkretny termin.

Warto pamiętać, że poradnictwo prawne w sprawach spadkowych może okazać się niezbędne, aby uniknąć problemów i mieć kompleksowo poprowadzoną sprawę. Adwokat Piotr Selwa i jego zespół są gotowi udzielić fachowej pomocy i wsparcia w procesie porządkowania spraw rodzinnych.

Wizyta u adwokata specjalizującego się w prawie alimentacyjnym pozwoli na uzyskanie niezbędnych informacji i porad dotyczących postępowania dowodowego. Adwokat będzie mógł przeanalizować konkretną sytuację, omówić możliwości i prawne aspekty związane z daną sytuacją, a także doradzić najlepsze rozwiązania.

ZOBACZ TAKŻE:

NOTA

Adwokat Piotr Selwa ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie. Przez kilkanaście lat praktyki w sądach apelacji lubelskiej prowadził ponad 800 spraw, w tym wiele medialnych. W ostatnich latach występował w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zarówno broniąc interesów swoich klientów, jak również zabierając głos w charakterze zaproszonego eksperta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.