Jak uniknąć kłopotów związanych ze spadkiem? Adwokat z Lublina radzi, na co zwrócić szczególną uwagę

Adwokat Piotr Selwa
Adwokat Piotr Selwa

Zapoznaj się z poradami adwokata Piotra Selwy dotyczącymi spraw spadkowych. Dowiedz się, jak uniknąć kłopotów związanych z otrzymanym spadkiem i jakie prawa Ci przysługują. Skorzystaj z bezpłatnych porad prawnych w kancelarii adwokackiej w Lublinie. Zapewnij sobie profesjonalną pomoc i zabezpiecz swoje interesy.

Przygotuj się z wyprzedzeniem: Sporządź testament

Kancelaria adwokacka Piotra Selwy zajmowała się wieloma sprawami spadkowymi klientów, a doświadczenie zdobyte w praktyce pozwala na wskazanie najczęstszych problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy Lublina. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z przysługujących im praw związanych ze spadkiem. To właśnie brak świadomości może prowadzić do kłopotów i konfliktów między spadkobiercami.

Testament jest bardzo ważny i można nim ustalić praktycznie wszystkie istotne kwestie spadkowe. Testament nie ma określonej daty ważności. Warto zadbać o niego znacznie wcześniej, żeby zaoszczędzić spadkobiercom kłopotów i kosztów. Często słyszę, że ktoś opiekował się członkiem rodziny przez wiele lat i miał za to coś obiecane. Nie zadbał jednak o sporządzenie testamentu choćby odręcznie, na kartce papieru i po śmierci nic mu się nie należy. Nieraz ludzie, pracując po kilkanaście złotych za godzinę, nie znajdują 15 minut, aby zadbać o kwestie spadkowe, które w późniejszym czasie mogą przysporzyć wiele problemów, a nieraz skłócić również całą rodzinę – zwraca uwagę adw. Piotr Selwa.

Warto pamiętać, że testament nie musi być sporządzany na specjalnym formularzu. Adwokat Piotr Selwa podpowiada, że wystarczy, aby spadkodawca napisał testament na kartce papieru, w całości odręcznie, i opatrzył go datą. Jednakże zaleca on skorzystanie z usług notariusza, który pomoże w prawidłowym sporządzeniu testamentu.

Koszt sporządzenia takiego aktu w Lublinie to przeciętnie 150 złotych (z wypisami), a przy testamencie z wydziedziczeniem to 200 złotych brutto. Z reguły czynność trwa kilkadziesiąt minut, a przyszły spadkobierca dostaje dokument urzędowy, który później ciężko podważyć w postępowaniu spadkowym – mówi adw. Piotr Selwa.

Nie zapomnij o zachowku

Kolejnym problemem, z którym często spotykają się klienci, jest brak świadomości dotyczącej zachowku. Piotr Selwa podkreśla, że zachowek przysługuje nie tylko wtedy, gdy spadkodawca pomija spadkobiercę ustawowego w testamencie. Zachowku można również domagać się w sytuacji, gdy na skutek darowizn uczynionych przez spadkodawcę za życia, spadkobierca ustawowy nie otrzymuje żadnych dóbr po śmierci spadkodawcy.

Na przykład, rodzice mieli dwóch synów i za życia przepisali mieszkanie na jednego z nich. Po ich śmierci, ten drugi może domagać się od brata zachowku. I to niezależnie od tego, ile lat minęło od darowizny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy rodzice sporządzili testament. Jeżeli nie został wydziedziczony, należy mu się 1/4 wartości mieszkania. Co więcej, przy ustalaniu wysokości zachowku, liczy się obecna wartość mieszkania. Należy jednak pamiętać, że zachowek jest roszczeniem, które podlega przedawnieniu. Termin przedawnienia rozpoczyna się od dnia śmierci spadkodawcy lub od otwarcia testamentu. Dlatego ważne jest, aby w odpowiednim czasie podjąć działania w celu dochodzenia swoich praw – wyjaśnia adw. Piotr Selwa.

Wybór odpowiedniej kancelarii adwokackiej

Przy wyborze kancelarii adwokackiej warto kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Adwokat Piotr Selwa zwraca uwagę na konieczność wybrania doświadczonego prawnika, który ma już za sobą liczne sprawy spadkowe. Wieloletnia praktyka pozwala adwokatom zgromadzić wiedzę i doświadczenie, które są nieocenione w skomplikowanych sprawach spadkowych, wymagających gruntownego zapoznania się z orzecznictwem Sądu Najwyższego w tej dziedzinie.

Kancelaria Adwokacka Piotra Selwy cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku, a ich specjalizacja w sprawach spadkowych daje gwarancję profesjonalnego podejścia do każdej sprawy. Adwokaci z tej kancelarii posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im skuteczną reprezentację klientów w trudnych sytuacjach spadkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozpoczęcie porządkowania spraw spadkowych

Jeżeli osoba znajduje się w sytuacji, w której musi uporządkować sprawy spadkowe, warto działania rozpocząć od konsultacji z  doświadczonym adwokatem. Adwokat Piotr Selwa przygotował specjalną ofertę dla czytelników Spotted Lublin. W wybranych dniach tygodnia (środy i piątki) w czerwcu możliwe jest skorzystanie z bezpłatnych porad z zakresu prawa spadkowego. Wystarczy skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 690-912-668 i umówić się na konkretny termin.

Warto pamiętać, że poradnictwo prawne w sprawach spadkowych może okazać się niezbędne, aby uniknąć konfliktów i problemów związanych ze spadkiem. Adwokat Piotr Selwa i jego zespół są gotowi udzielić fachowej pomocy i wsparcia w procesie porządkowania spraw spadkowych.

Wizyta u adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym pozwoli na uzyskanie niezbędnych informacji i porad dotyczących postępowania spadkowego. Adwokat będzie mógł przeanalizować konkretną sytuację, omówić możliwości i prawne aspekty związane z danym spadkiem, a także doradzić najlepsze rozwiązania.

NOTA

Adwokat Piotr Selwa ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie. Przez kilkanaście lat praktyki w sądach apelacji lubelskiej prowadził ponad 800 spraw, w tym wiele medialnych. W ostatnich latach występował w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zarówno broniąc interesów swoich klientów, jak również zabierając głos w charakterze zaproszonego eksperta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.