Błonia pod Zamkiem w Lublinie. Tak będą wyglądać w nowej odsłonie (wizualizacje)

Nowoczesny park miejski z placami do spotkań, strefami aktywności i miejscami do relaksu w formie łąk kwietnych i zielonych przestrzeni. Tak według nowej koncepcji wyglądać będą nowe błonia pod Zamkiem.

 

Projekt lubelskich architektów, który w 2015 r. zajął II miejsce w konkursie miasta obejmował obszar ok. 40 ha. Aktualny teren opracowania – około 4 ha od Wzgórza Zamkowego do targu pod Zamkiem stanowi zaledwie wycinek pracy konkursowej.

 

Z prac koncepcyjnych wykluczono teren parkingu, a także działkę prywatną, znajdującą się w centrum opracowywanego obszaru. To wymusiło modyfikacje i rezygnację z części założeń koncepcji konkursowej, w tym ze stawu w centralnej części Błoni.

 

Koncepcja wyróżnia sieć alejek, miejsca spotkań w postaci placów, otwarte murawy i łąki kwietne, na których będzie można wypocząć oraz strefy aktywności. Przestrzeń na co dzień ma być miejscem wypoczynku, natomiast kilka razy w roku będzie zmieniać się w miejsce wydarzeń kulturalnych, a więc stanie się tłem dla festiwali organizowanych przez instytucje kultury.

 

– Zagospodarowanie Błoni pod Zamkiem wpisuje się w nasze działania zmian w dolinie Bystrzycy i rewitalizacji parków miejskich. Zależało nam na tym, by projekt wpisał się w historyczne sąsiedztwo z Pomnikiem Historii i panoramę Starego Miasta a jednocześnie stworzył nowoczesną przestrzeń dla mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Koncepcja zakłada utworzenie otwartego placu na styku Błoni i ul. Podwale z istniejącą Latarnią Pamięci, placu spotkań – w okolicy Wzgórza Zamkowego, z rekonstrukcja historyczną ceglanej studni, placu na skrzyżowaniu alejek nieopodal pomnikowej wierzby, ze zdrojem pitnym i meblami oraz placu wypoczynkowego w części południowej parku, na przedłużeniu nowego wejścia z ul. Podwale.

document-page-014

 

Zamiast stawu architekci proponują duże połacie traw ozdobnych, które falując na wietrze mają przypominać otwarty akwen. Na Błoniach zaplanowano także przestrzeń do piknikowania, strefy łąk kwietnych jako alternatywę dla trawników oraz zachowanie przestrzeni otwartej, umożliwiającej organizację imprez plenerowych.

document-page-016

 

Powstaną również drewniane alejki wokół strefy aktywności, w formie podestu z wbudowanymi miejscami do siedzenia i leżenia, otwarty plac zabaw, aleje spacerowe z utwardzoną nawierzchnią uwzględniającą potrzeby rolkarzy, rowerzystów, rodzin z dziećmi w wózkach, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

document-page-020

 

W strefie aktywności przewidziano przestrzeń do slack-line, boisko do gry w bule (podwójne pole do gry), adaptację i rozbudowę istniejącego skatespot’u a także zdroje parkowe.

document-page-022

 

Elementy małej architektury stworzą nowoczesne drewniane i betonowe meble parkowe o zróżnicowanych formach ławki, leżanki, wielofunkcyjne latarnie oraz kosze na odpadki – do segregacji, a także kosze na psie odchody.

 

document-page-024

Urzędnicy czekają do 10 lutego na uwagi mieszkańców. Można je przesyłać na adres: blonia@lublin.eu.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.