Białoruskie wojsko przy granicy z polską. MSWiA ulokuje dodatkowe 2 tys. żołnierzy w woj. lubelskim i podlaskim

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach | fot. 18 Dywizja Zmechanizowana
Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach | fot. 18 Dywizja Zmechanizowana

Od początku tygodnia trwają ćwiczenia białoruskiej armii na poligonach w pobliżu polskiej granicy. Polski MON bacznie przygląda się sytuacji i reaguje proporcjonalnie do warunków na granicy. Żołnierze wesprą straż graniczną w ochronie granic Polski i NATO.

Białoruskie jednostki specjalne tuż obok naszych granic

Jak informuje tamtejszy MON, na poligonie w Brześciu odbywają się manewry wojskowe wzorowane na doświadczeniach ze „specjalnej operacji wojskowej”. Terminem tym Rosja określa wojnę prowadzoną przeciwko Ukrainie.

szkolenie wojsk białoruskich
Szkolenie Wojsk Białoruskich przy granicy z Polską | fot. MON Białorusi

Podczas prowadzonego szkolenia na poligonie żołnierze białoruscy doskonalić będą min.

Wykorzystanie dronów, ścisłą kooperację oddziałów strzelców zmechanizowanych, pancernych z innymi jednostkami oddziałów sił zbrojnych. MON Białorusi oficjalnie manewry tytułuje terminem „ćwiczenia dowódczo-sztabowe z 6. Samodzielną Brygadą Zmechanizowaną Gwardii”. Ich miejscem jest poligon w pobliżu miejscowości Hoża. 

Czytaj także w tym temacie:

manewry wojsk Białorusi
Szkolenie Wojsk Białoruskich przy granicy z Polską | fot. MON Białorusi

Zwiększona obecność Wojska Polskiego w woj. lubelskim i podlaskim

Zapadła decyzja odnośnie wsparcia wschodniej granicy Polski przez żołnierzy wojska polskiego, o które wnioskował Komendant główny straży granicznej. Decyzja motywowana jest presją kryzysu migracyjnego na granicę polsko-białoruską.

Pan komendant Praga wystąpił do Ministerstwa Obrony Narodowej o przesunięcie kolejnego tysiąca żołnierzy na granicę polsko-białoruską” – poinformował wiceszef MSWiA.

Granica polsko-białoruska
Granica polsko-białoruska | fot. Straż Graniczna

W środę wice szef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że Polska wyśle więcej żołnierzy na granicę z Białorusią. – To wzmocnienie będzie nie o tysiąc, tylko o 2 tysiące żołnierzy.

Najnowsze z miasta i regionu:

Decyzja zapadła na Komitecie Bezpieczeństwa — podjął ją Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

2LBOT Taktyka1
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej | fot. Irek Dorożański

Według deklaracji wiceministra żołnierze dotrą na granicę w okresie najbliższych dwóch tygodni. Jak wyjaśnił, wesprą oni działania SG zarówno w województwie podlaskim, jak i w województwie lubelskim.


Co sądzicie o obecności wojska na granicy? Jakie są wasze odczucia w tej kwestii? Dajcie znać anonimowo w komentarzu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.