Program obchodów Święta Wojska Polskiego 2023 w Lublinie. Defilada, pokazy sprzętu, grochówka

Żołnierz 2LBOT
Żołnierz 2LBOT | fot. Dominik Wąsik

Lubelski garnizon zaprasza na wspólne świętowanie. 15 sierpnia przypada 103. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. W programie defilada, pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego i tradycyjna grochówka.

15 sierpnia to szczególna data nie tylko dla żołnierzy, ale również dla wszystkich Polaków. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako „Cud nad Wisłą”.

Święto Wojska Polskiego w Lublinie 2023

Już we wtorek 15 sierpnia w Lublinie będzie możliwość zobaczenia sprzętu wojskowego oraz obejrzenia defilady pododdziałów, rozsmakowania się w grochówce serwowanej prosto z wojskowej kuchni polowej, a w punktach informacyjno-promocyjnych rozmów z żołnierzami na temat specyfiki i możliwości wstąpienia do służby wojskowej.

Święto Wojska Polskiego 2023 – program obchodów w Lublinie

  • 9:30 Złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego | Plac Litewski
  • 10:00 Uroczysta msza święta | Archikatedra Lubelska
  • 12:00 Oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym, złożenie kwiatów pod pomnikiem Zaporczyków, defilada wojskowa | Plac Zamkowy
  • 13:00 Piknik wojskowy | Błonia pod Zamkiem

Zobacz także: 15 sierpnia – Matki Boskiej Zielnej 2023. Czy jest wolne? Co to za święto?

Utrudnienia

W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin, we wtorek (15 sierpnia), odbędzie się przemarsz kompanii honorowych, orkiestry, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości z Archikatedry Lubelskiej na pl. Zamkowy. Tym samym wystąpią utrudnienia na ulicach oraz zmiany w organizacji ruchu na pl. Zamkowym.

W poniedziałek (14 sierpnia) w godzinach wieczornych zostanie zamknięty pl. Zamkowy od al. Tysiąclecia, ul. Kowalskiej od ul. Lubartowskiej i ul. Podwale od ul. Wyszyńskiego. Takie zmiany w organizacji ruchu potrwają do wtorku (15 sierpnia) do godz. 14.00.

Przemarsz rozpocznie się po mszy świętej, w godz. 11.15-11.45, z pl. Katedralnego ulicami: Królewską, Lubartowską, al. Tysiąclecia na pl. Zamkowy. Ruch drogowy w czasie przemarszu będzie całkowicie wstrzymany na czas niezbędny do przejścia uczestników uroczystości. Przewidywana ich liczba to ok. 500 osób.

Po uroczystościach na pl. Zamkowym odbędzie się defilada pododdziałów. Około godz. 13.00-13.15 nastąpi przemieszczenie sprzętu służb mundurowych na Błonia pod Zamkiem ulicami: al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej do wjazdu na Błonia. Ruch będzie się odbywał jednym pasem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.