Akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie o 10 procent. Prezydent podpisał ustawę

alkohol wódka akcyza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Prezydent Andrzej Duda popisał w piątek (27 grudnia) nowelizację ustawy o akcyzie. Od 1 stycznia 2020 roku o 10 proc. wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe i alkohol.

Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Zgodnie art. 1 ustawy nowelizującej, stawki podatku akcyzowego będą wyższe o około 10 % w stosunku do dotychczas obowiązujących w odniesieniu do wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich” – informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Co to oznacza w praktyce? Wzrost stawki akcyzy na alkohol etylowy oznacza wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 złotych (z VAT-em około 1,4 złotych). Zmiana akcyzy na piwo oznacza wzrost ceny półlitrowej puszki tego trunku o 50 groszy (z VAT-em nawet 60 groszy). Wino od 15 do 20 groszy. Zmiany nie obejmą za to cydru.

Zmiany odczują także palacze. Podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi oznacza, że paczka papierosów podrożeje przeciętnie średnio o złotówkę. Paczka tytoniu do palenia będzie droższa o 1,60 złotych. Z kolei tzw. e-papierosy zostaną objęte akcyzą od 1 lipca 2020 roku. Stawka za każdy mililitr płynu wyniesie 55 groszy. Zerowa stawka akcyzy obowiązuje do końca czerwca 2020 r. na papierosy elektroniczne.

Na zmianach budżet ma zyskać ok. 1,7 mld zł w przyszłym roku. Ustawa wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2020 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.