Rząd przygotował szeroki pakiet pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Obejmuje on wsparcie finansowe, pomoc kredytobiorcom, preferencje podatkowe oraz dodatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców.
Środki na przeciwdziałanie skutkom powodzi
Rząd zabezpieczył 2 miliardy złotych na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, z możliwością zwiększania tej kwoty w zależności od zapotrzebowania. Środki te są już dostępne w trzech województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim, gdzie będą wykorzystywane m.in. do wypłaty zasiłków celowych dla poszkodowanych rodzin.

Wsparcie kredytobiorców
Osoby, które straciły możliwość korzystania z domu lub mieszkania z powodu powodzi, mogą liczyć na bezzwrotną pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przez 12 miesięcy fundusz będzie spłacał raty kredytu mieszkaniowego, niezależnie od ich wysokości.

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą odroczyć terminy płatności najważniejszych podatków (VAT, PIT i CIT). Dodatkowo wprowadzono 0% stawkę VAT na darowizny towarów i usług przekazywane poszkodowanym, w tym żywność, odzież oraz niezbędne usługi jak zakwaterowanie i wynajem agregatów prądotwórczych.

Infolinia i szybka obsługa urzędowa
Działa specjalna infolinia dla poszkodowanych. Organy podatkowe będą rozpatrywały wnioski powodzian w pierwszej kolejności, a zaświadczenia dla poszkodowanych podatników (o dochodach, przychodach, niezaleganiu), będą załatwiane „od ręki”, zarówno złożone bezpośrednio w urzędach administracji skarbowej czy w sposób elektroniczny.
Czy uważasz, że obecny pakiet pomocy jest wystarczający? Podziel się swoją opinią w komentarzach!
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię