11 listopada: czy można pracować koło domu? Sprawdź, jakie prace można wykonywać tego dnia

11 listopada czy można pracować koło domu lub w polu?
11 listopada czy można pracować koło domu lub w polu? | fot. Adobe Stock

11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wiele osób szuka informacji, czy 11 listopada można pracować koło domu lub w polu. Sprawdź, jakie prace można wykonywać tego dnia.

11 listopada – dzień wolny od pracy

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, uznawane za jedną z najważniejszych uroczystości państwowych. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy oraz nauki. Podstawę prawną stanowi tutaj art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Osobom, które mimo święta narodowego 11 listopada będą musiały stawić się w pracy, należy się zwrot dnia wolnego w innym terminie lub wyższe wynagrodzenie o 100% za każdą godzinę pracy. Pracownik w konsekwencji za pracę 11 listopada otrzyma podwójne wynagrodzenie (200% wynagrodzenia).

Z przepisów Kodeksu pracy wynika, że zakaz pracy 11 listopada nie dotyczy kilku grup zawodowych. Mowa tu m.in. o służbach mundurowych, pracownikach gastronomii, zakładach hotelarskich, kierowcach komunikacji zbiorowej, hodowcach bydła i rolnikach.

Przypomnijmy, że 11 listopada są zamknięte markety, sklepy w galeriach handlowych, miejsca usługi i urzędy.

Zobacz także: Czy 11 listopada 2022 to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła? MSZA 11.11 – ile trwa i czy jest obowiązkowa? [SPRAWDŹ]

Czy można pracować koło domu 11 listopada?

W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Wiele osób zastanawia się, czy można pracować koło domu (w ogrodzie) lub w polu. Mamy dobrą wiadomość. Obecnie nie ma żadnego przepisu zakazującego wykonywania pracy tego dnia.

Warto jednak zwrócić uwagę, by tego dnia nie wykonywać głośnych i uciążliwych prac i nie przeszkadzać innym, którzy mogą świętować odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Spora część społeczeństwa tego dnia udaje się na Marsze Niepodległości lub uroczystości organizowane w dużych miastach.

Podsumowując: 11 listopada można pracować koło domu, a nawet w polu. Ze względu na obecną porę roku do najczęściej wykonywanych obecnie prac wokół domu należą m.in. grabienie liści, przycinanie drzew i krzewów, czy plewienie w ogródku.

Należy pamiętać, by na 11 listopada wywiesić flagę Polski. Sprawdź, jak to prawidłowo zrobić, by nie narazić się na konsekwencje prawne: Jak prawidłowo wywiesić flagę w Święto Niepodległości 11 listopada? [PORADNIK]

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.