Czy 11 listopada 2023 to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła? MSZA 11.11 – ile trwa i czy jest obowiązkowa?

kościół
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Czy 11 listopada to święto nakazane i trzeba iść do kościoła? Czy Narodowe Święto Niepodległości to święto kościelne i wierni są zobowiązani uczestniczyć w mszy świętej? Przedstawiamy najważniejsze informacje o obowiązku uczestnictwa we mszy świętej 11 listopada.

11 listopada 2023 – MSZA: czy jest obowiązkowa? Czy w Narodowe Święto Niepodległości trzeba iść do kościoła? Odpowiadamy na pytanie, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o mszy 11 listopada 2023.

11 listopada to święto nakazane i trzeba iść do kościoła?

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. nie jest świętem kościelnym, ani świętem nakazanym. Oznacza to, że tego dnia katolicy nie muszą iść do kościoła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyć w mszy. Msza 11 listopada nie różni się za bardzo od mszy, które odbywają się w inne dni. Liturgia tego dnia trwa tradycyjnie około 50-60 minut.

Co to za święto 11 listopada?

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku.

Data 11 listopada 1918 r. upamiętniała moment przekazania przez Radę Regencyjną pełni władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Także tego dnia Niemcy zawarły rozejm z państwami ententy we francuskim Compiègne, który de facto kończył I wojnę światową.

Rocznicę tamtych wydarzeń obchodzono w Polsce co prawda już od 1919 r., niemniej jednak miały one charakter czysto wojskowy. Sytuacja uległa zmianie po przewrocie majowym 1926 r. Piłsudski – piastujący wówczas urząd premiera RP – ustanowił 11 listopada dniem wolnym od pracy w administracji rządowej; kilka lat później stał się także dniem wolnym w nauce.

Odtąd w całym kraju odprawiano nabożeństwa w intencji ojczyzny, organizowano akademie i wieczornice oraz uroczyste parady wojskowe. W Drugiej Rzeczypospolitej Święto Niepodległości oficjalnie obchodzono tylko dwa razy – w 1937 i 1938 r.

Czy jest wolne od pracy 11 listopada?

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.