Żołnierz Obrony Terytorialnej uratował osoby z pożaru mieszkania w Świdniku

Szymon DUHER WOT

Szymon Duher, szeregowiec Wojsk Obrony Terytorialnej uratował mężczyznę z pożaru mieszkania przy ul. Hallera w Świdniku. Następnie ewakuował dzieci i zaczął walczyć z ogniem.

Wszystko zdarzyło się 13 kwietnia, kiedy to w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do silnego wybuchu. Jedną z pierwszych osób, która była w pobliżu i natychmiast zareagowała był szer. Szymon Duher – żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie. Wtedy przejeżdżał obok na skuterze. Bez chwili zastanowienia przystąpił do działania.

Szymon jako pierwszy wbiegł do płonącego mieszkania, wyniósł poparzonego mężczyznę. Następnie pomógł wyjść dzieciom, które piętro wyżej, w kłębach dymu, przerażone czekały na przyjście rodziców. Od pobliskiego zakładu fryzjerskiego wziął gaśnicę i przystąpił do gaszenia pożaru, ratując tym samym życie kolejnej nieprzytomnej osoby. Chwilę później na miejsce przyjechała straż pożarna. Ratownicy wynieśli z lokalu ciężko poparzoną dziewczynę.

– Do prawidłowego działania przygotowało mnie szkolenie w WOT. Przed wstąpieniem do WOT zastanawiałem się nad decyzją pół roku. Uważam, że była genialna – mówi Szymon Duher, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie.

Postawa Szymona została doceniona przez władze Świdnika. – Powiedzieć o panu Szymonie, że jest człowiekiem niezwykłym, to zbyt mało. W uznaniu jego bohaterstwa, przyznałem Mu odznaczenie Nil Virtuti Civili Invium. Wyślę również pochwałę do szefa Obrony Terytorialnej – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.


Przeczytaj także

Wybuch w mieszkaniu w Świdniku. Dwie osoby w ciężkim stanie

Pilnie potrzebna krew dla 27-letniej Marleny Kasprzak ze Świdnika. Dziewczyna została poparzona, walczy o życie

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 27-letniej Marleny

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.