Premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w zarządzaniu budżetem Funduszu Kościelnego. W tym celu powołany został specjalny zespół, którego zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań zgodnych z konstytucyjnymi normami dotyczącymi wolności wyznania.
Rozłam związku między państwem, a kościołem
Zadaniem wspomnianego zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, będzie opracowanie norm i podziałów na nowo, aby wszyscy mieli poczucie sprawiedliwości. Z informacji znanych na ten moment wynika, że zespół będzie zmierzał do wypracowania regulacji dotyczących odpowiedzialności wiernych za swoje kościoły.
Ma to być np. możliwość ustalenia systemu dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego kościoła.

Pierwsze spotkanie dot. Funduszu kościelnego
Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, ogłosił zwołanie pierwszego spotkania roboczego zespołu ds. Funduszu Kościelnego na piątek 9lutego na godzinę 11:00. Wskazując, że istotne jest opracowanie rozwiązań, które będą zgodne z konstytucyjnymi normami dotyczącymi wolności wyznania.
– Znacie mój pogląd –mówiłem to wielokrotnie: jeśli uwolnimy Kościół od politycznej władzy i uwolnimy Kościół od publicznych pieniędzy, będzie to wyłącznie z korzyścią dla Kościoła – mówił Premier Donald Tusk.
– Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa – tak, aby wszyscy mieli też poczucie sprawiedliwości: jedni więzi z kościołem, a drudzy poczucie, że nie płacą na coś, na co nie chcą płacić pieniędzy – powiedział na konferencji Donald Tusk.

Założenia Funduszu Kościelnego
Fundusz Kościelny został utworzony zgodnie z ustawą z 20 marca 1950 roku, która regulowała sposób przejęcia przez państwo nieruchomości należących do Kościołów i innych związków wyznaniowych, a także zapewniała proboszczom posiadanie gospodarstw rolnych.
Głównym celem tego funduszu było zrekompensowanie Kościołom i związkom wyznaniowym funduszy za utracone nieruchomości, które zostały przejęte przez państwo. Z tych zarekwirowanych nieruchomości miała zostać utworzona pula majątkowa, z której dochód miał być równomiernie rozdzielany między poszczególne Kościoły, proporcjonalnie do wielkości utraconych nieruchomości.
Na dzień dzisiejszy z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Łącznie tych związków wyznaniowych jest 185.
Obowiązujące przepisy mają swoją długą historię – pierwsza ustawa została uchwalona w 1950 roku. Warto popracować nad rozwiązaniami, które będą wypełniać normy konstytucyjne – czyli wolności wyznania i co za tym idzie relacji państwa z różnymi związkami wyznaniowymi” – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Najnowsze posty
Dodaj opinię