Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 września. Uczniowie wracają do szkół, ale autobusy nie pojadą częściej

autobus trolejbus mpk ztm lublin
Komunikacja miejska w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zbliża się koniec wakacji, co oznacza zmiany w komunikacji miejskiej w Lublinie. Pierwsze z nich zostaną wprowadzone od 1 września. ZTM wprowadzi dodatkowe kursy na wybranych liniach, ale nie ma co liczyć na zwiększenie częstotliwości kursowania głównych linii.

Zmiana rozkładu jazdy ZTM Lublin od 1 września

Powakacyjne zmiany w lubelskiej komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone od 1 września. I tak linie nr 54 i 154 będą kursować również w weekend. W soboty i dni świąteczne zmieni się obsługa Zalewu Zemborzyckiego — wybrane kursy linii nr 15 będą dojeżdżały do przystanku Dąbrowa. Przywrócone zostaje kursowanie linii nr 912 i 922. Wybrane kursy linii nr 5 zostaną wydłużone do Mełgwi. Przystanki Majdanek-pomnik 01 i 02 staną się przystankami „na żądanie”.

„Założeniem nowego rozkładu jest wzmocnienie komunikacji miejskiej poprzez uruchomienie dodatkowych kursów na wybranych liniach. Ponadto pojawią się minutowe przesunięcia odjazdów w celu poprawy koordynacji odjazdów linii kursujących wspólnymi odcinkami tras. Nastąpi także korekta międzyprzystankowych czasów przejazdu w celu zwiększenia punktualności kursowania” – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jednak nigdzie w zapowiedziach zmian w rozkładach jazdy od 1 września nie możemy znaleźć informacji na temat zwiększenia częstotliwości kursowania głównych linii. Przypomnijmy, że obecnie główne linie 17, 26, 31, 57, 150, 151, 158 kursują co 20 minut. ZTM nie umieścił takiej informacji, bo jak się okazuje, sytuacja w komunikacji miejskiej nie jest za ciekawa.

„Wrześniowy rozkład stanowi wzmocnienie z uwagi na początek roku szkolnego, niemniej nie ma on odniesienia do wcześniejszych rozkładów. Rozkład stanowi wypadkową możliwości finansowych i sytuacji w branży. Drastyczny wzrost cen przede wszystkim energii elektrycznej, oleju napędowego i materiałów eksploatacyjnych oraz galopująca inflacja, bezpośrednio przekładają się na bardzo duży wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Jest to problem ogólnopolski, z którym zderzają się także inne samorządy, nie tylko Lublin” – wyjaśnia Monika Fisz.

ZTM będzie monitorować napełniania w pojazdach

„Wraz z wejściem w życie nowych rozkładów jazdy, będziemy monitorować napełnienia w pojazdach. Jednocześnie zostawiamy sobie tzw. rezerwę na czas powrotu studentów i wówczas będziemy mogli wdrożyć docelowe zmiany” – tłumaczy Fisz.

Oznacza to, że na większe zmiany w rozkładach będziemy mogli liczyć dopiero od października, gdy do Lublina wrócą studenci.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.