Złóż wniosek o 800 plus do końca kwietnia, żeby uniknąć opóźnień w wypłacie

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

Rodzice i opiekunowie 5,1 mln dzieci złożyli około 3,2 mln wniosków o świadczenie 800+ na kolejny okres świadczeniowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już 4,2 mln tych świadczeń.

Wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 800+

Od 1 lutego 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 800+ na nowy okres świadczeniowy. Będzie on trwać od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Zachęcamy rodziców do tego, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku o świadczenie. Osobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2024 r., ZUS wypłaci 800+ do 30 czerwca 2024 r. Wnioski złożone w maju będą zrealizowane w lipcu (z wyrównaniem od czerwca), natomiast wnioski złożone w czerwcu będą zrealizowane w sierpniu (również z wyrównaniem od czerwca). Zatem, żeby uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia, warto złożyć wniosek do końca kwietnia.

Jak złożyć wniosek o świadczenie

Wnioski o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.

Złóż wniosek przez aplikację mZUS

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.

Aplikacja mobilna mZUS umożliwiająca szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenie wychowawcze 800+, ale również o świadczenie z programu Dobry Start, rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i dofinansowanie żłobkowe.

Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.