Zgnilec amerykański atakuje pszczoły w regionie. Czy jest groźny dla ludzi?

Zgnilec amerykański pszczół w powiecie lubartowskim

Groźna choroba pszczół znów pojawiła się w woj. lubelskim. Ogniska stwierdzono w powiatach: lubelskim, lubartowskim, łęczyńskim i świdnickim. Czy amerykański zgnilec jest groźny dla ludzi?

Zgnilec amerykański jest chorobą bakteryjną atakującą pszczoły. Ule w szybkim tempie zostają zainfekowane przez ogniska bakterii, a następnie choroba atakuje całą populację pszczół na danym terenie.

Chorobę wywołują bakterie lasecznika, które pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją i po ok. 4 dniach umierają. Zgnilec rozprzestrzenia się w ogromnym tempie po całym ulu.

Zgnilec amerykański pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku. Choroba ta jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne.

„Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”

Ponieważ zgnilec amerykański jest zwalczany z urzędu, po odkryciu ogniska choroby powiatowy lekarz weterynarii ogłasza obszar w promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby.

Samorządy, w których Powiatowy Lekarz Weterynarii wykrył zgnilca, zostali zobowiązani do oznakowania obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie żółtych tablic ostrzegawczych z napisem „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem z dnia 6 sierpnia 2019 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie określił obszar zapowietrzony wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów lubelskiego, lubartowskiego, łęczyńskiego i świdnickiego.

Obszar zapowietrzony dotyczy miejscowości:

W gminie Niemce (powiat lubelski): Niemce, Swoboda, Kolonia Bystrzyca, Boduszyn, Dziuchów, Baszki, Nowy Staw, Zalesie, Wola Niemiecka, Stara Wieś, Rudka Kozłowiecka, Nasutów, Ciecierzyn, Dys, Jakubowice Konińskie, Jakubowice Konińskie Kolonia, Kawka, Krasienin, Ludwinów, Łagiewniki, Majdan Krasieniński, Osówka, Pólko, Pryszczowa Góra, Stoczek, Stoczek Kolonia, Wola Krasienińska, Wola Niemiecka, Zalesie, Elizówka.

W gminie Wólka (powiat lubelski): Wólka, Turka, Pliszczyn, Kolonia Pliszczyn, Łysaków, Jakubowice Murowane, Długie, Świdniczek, Świdnik Mały, Biskupie Kolonia, Kolonia Świdnik Mały, Świdnik Duży Pierwszy, Świdnik Duży Drugi, Łuszczów Pierwszy, Łuszczów Drugi, Bystrzyca, Sobianowice, Rudnik.

W gminie Garbów (powiat lubelski): Garbów, Bogucin, Janów, Karolin, Leśce, Piotrowice Wielkie, Piotrowice Kolonia, Borków.

W gminie Jastków (powiat lubelski): Jastków, Smugi, Snopków, Piotrawin, Józefów Pociecha, Dębówka, Marysin, Natalin, Barak.

W gminie Spiczyn (powiat łęczyński): Spiczyn, Charlęż, Stawek, Ludwików.

W gminie Mełgiew (powiat świdnicki): Janówek, Józefów, Janowice.

W gminie Lubartów (powiat lubartowski): Wandzin, Majdan Kozłowiecki.

W gminie Kamionka (powiat lubartowski): Starościn, Starościn Kolonia, Wólka Krasienińska, Zofian, Dąbrówka.

Tablice informujące o obszarze zapowietrzonym zostaną zdjęte, gdy inspektorzy weterynaryjni nie stwierdzą kolejnych zarażonych uli.

Czy zgnilec amerykański jest groźny dla ludzi?

Lekarze weterynarii uspokajają – nie jest to choroba groźna dla człowieka. Spożywanie miodu jest jak najbardziej bezpieczne. Bez obaw możemy też przebywać w okolicy zarażonych zgnilcem pasiek. To choroba czerwiu pszczół, a więc nie dotyczy ona osobników dorosłych.

Czytaj także: Tajemnicze tablice pojawiły się w Lublinie i okolicznych miejscowościachWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.