„Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Tablice z takim komunikatem pojawiły się na ulicach Lublina i w okolicznych miejscowościach. Co one oznaczają? Wyjaśniamy!
Zgnilec amerykański, fachowo nazywany zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą pszczół, a dokładnie ich larw. Chorobę wywołują bakterie lasecznika, które pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją i po ok. 4 dniach umierają.
Zgnilec amerykański pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku. Choroba ta pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. Jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie zgodnie z rozporządzeniem z dnia 11 października 2018 roku określił obszar zapowietrzony wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół w Lublinie i regionie.
Rozporządzenie wyznacza obszar występowania choroby oraz daje wytyczne w zakresie postępowania z pasiekami funkcjonującymi na tym terenie. Obszar występowania zgnilca amerykańskiego w naszym regionie obejmuje:
+ obszar miasta Lublin ograniczony w następujący sposób: – wzdłuż drogi nr 82 ulicą Turystyczną, Mełgiewską, Aleją Tysiąclecia dalej Aleją Solidarności do skrzyżowania z ulicą Poligonową, następnie wzdłuż drogi nr 809 do skrzyżowania ulicy Bohaterów Września z ulicą Dębina,
+ w gminie Niemce miejscowości w granicach administracyjnych: – Kolonia Bystrzyca, Niemce, Rudka Kozłowiecka, Nasutów, Majdan Krasieniński,
+ w gminie Jastków miejscowości w granicach administracyjnych: – Smugi, Marysin,
+ w gminie Wólka miejscowości w granicach administracyjnych: – Sobianowice, Turka, Długie, Jakubowice Murowane, Wólka.
Prezydent Miasta Lublin oraz Wójtowie Gmin: Niemce, Jastków i Wólka zobowiązani ostali do oznakowania obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z trwałym i widocznym napisem „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.
W obszarze zapowietrzonym zakazane jest przemieszczanie (bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii) rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece.
Nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia.
Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio jak najbardziej, ponieważ może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych / ogrodniczych.
Widać najlepiej w tym kraju wszystko zniszczyc :/
w artykule nie dodano, że nie należy sprzedawać miodu ani produktów pszczelich z tych pasiek. 😉
Najlepiej wszystko w Polsce zlikwidować. Najlepiej sprowadzać z innych krajów. Co za Polska? Kto to robi i dlaczego?