Tajemnicze tablice pojawiły się w Lublinie i okolicznych miejscowościach

46366181 522229804855732 8239508412182822912 n — kopia
Tablica "Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony" | fot. czytelniczka Ola

„Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Tablice z takim komunikatem pojawiły się na ulicach Lublina i w okolicznych miejscowościach. Co one oznaczają? Wyjaśniamy!

Zgnilec amerykański, fachowo nazywany zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą pszczół, a dokładnie ich larw. Chorobę wywołują bakterie lasecznika, które pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją i po ok. 4 dniach umierają.

Zgnilec amerykański pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku. Choroba ta pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. Jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie zgodnie z rozporządzeniem z dnia 11 października 2018 roku określił obszar zapowietrzony wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół w Lublinie i regionie.

Rozporządzenie wyznacza obszar występowania choroby oraz daje wytyczne w zakresie postępowania z pasiekami funkcjonującymi na tym terenie. Obszar występowania zgnilca amerykańskiego w naszym regionie obejmuje:

+ obszar miasta Lublin ograniczony w następujący sposób: – wzdłuż drogi nr 82 ulicą Turystyczną, Mełgiewską, Aleją Tysiąclecia dalej Aleją Solidarności do skrzyżowania z ulicą Poligonową, następnie wzdłuż drogi nr 809 do skrzyżowania ulicy Bohaterów Września z ulicą Dębina,

+ w gminie Niemce miejscowości w granicach administracyjnych: – Kolonia Bystrzyca, Niemce, Rudka Kozłowiecka, Nasutów, Majdan Krasieniński,

+ w gminie Jastków miejscowości w granicach administracyjnych: – Smugi, Marysin,

+ w gminie Wólka miejscowości w granicach administracyjnych: – Sobianowice, Turka, Długie, Jakubowice Murowane, Wólka.

Prezydent Miasta Lublin oraz Wójtowie Gmin: Niemce, Jastków i Wólka zobowiązani ostali do oznakowania obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z trwałym i widocznym napisem „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

beehive 337695 1280 1

W obszarze zapowietrzonym zakazane jest przemieszczanie (bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii) rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece.

Nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia.

Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio jak najbardziej, ponieważ może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych / ogrodniczych.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. w artykule nie dodano, że nie należy sprzedawać miodu ani produktów pszczelich z tych pasiek. 😉

  2. Najlepiej wszystko w Polsce zlikwidować. Najlepiej sprowadzać z innych krajów. Co za Polska? Kto to robi i dlaczego?