Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy stanie, ile będzie kosztować?

Wizualizacja zapory na granicy polsko-białoruskiej
Wizualizacja zapory na granicy polsko-białoruskiej | fot. Straż Miejska

Zapora na granicy polsko-białoruskiej będzie mierzyła 5,5 metra wysokości i ponad 188 kilometrów długości. Budowa zapory na terenie województwa podlaskiego ruszy w przyszłym roku.

Jak będzie wyglądać zapora na granicy polsko-białoruskiej?

„Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę. Naszym celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku – powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Zapora będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także czujniki ruchu wzdłuż całej granicy i kamery. Ponadto wschodnia granica Polski zostanie wzmocniona dodatkową liczbą 750 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

„System zabezpieczeń będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu” – wyjaśniła gen. bryg. Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej.

Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej mówił o szczegółach technicznych zapory. Podkreślił, że zapora zostanie wykonana przede wszystkim ze stali. – Przewidujemy postawienie słupów stalowych i paneli stalowych, w zależności od warunków gruntowych. Zaporę chcemy zbudować jak najszybciej – powiedział.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, według wstępnych wyliczeń, ma kosztować 1,5 mld złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.