Zagadkowa konstrukcja na placu Wolności. Wiemy, co to jest!

hydrozagadka lublin plac wolności noc kultury

Hydrozagadka – wieża ciśnień 2017 – instalacja artystyczna o takiej nazwie powstaje właśnie na placu Wolności. Ma to związek z Nocą Kultury.

 

Hydrozagadka, czyli „wieża ciśnień 2017” to instalacja artystyczna inspirowana nieistniejącym już obecnie budynkiem, który należał kiedyś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

 

Instalacja ustawiona w miejscu, gdzie niegdyś stał oryginalny budynek, czyli na Placu Wolności. Wieża ciśnień – budynek charakterystyczny w przedwojennym krajobrazie Lublina, stylizowany na kształt baszty, utrzymany w szacie neogotyckiej.

 

W 1899 ukończono budowę wieży i tę datę uznaje się za rozpoczęcie funkcjonowania lubelskich wodociągów. W 1946 zakończono rozbiórkę budynku uszkodzonego podczas wkraczania Armii Czerwonej do Lublina. W 2003 roku w związku z przebudową placu Wolności postanowiono upamiętnić wieżę ciśnień – miejsce gdzie kiedyś stała zaznaczono ciemną kostką brukową. W 2004 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło sfinansować nową fontannę na placu Wolności. Pośrodku misy wodotrysku stanął pomnik z brązu – miniatura dawnej wieży ciśnień

 

Podczas Nocy Kultury wieża ciśnień po 70 latach pojawi się ponownie w krajobrazie Lublina. Wieża zostanie zbudowana z rusztowania modułowego. Instalacja składa się z 8 ścian x 22 m wysokości x 3m szerokości. Całość zostanie obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton. Konstrukcja zostanie pokryta drukowaną siatką mesh, która pokryje powierzchnię prawie 700 m2.

 

Program Nocy Kultury 2017 w Lublinie –> tutaj

 

Tak wyglądała dawniej

wieza%20stara

IMG 20170601 100651 min

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.