Wzmożone kontrole kierowców na ulicach Lublina. Policja prowadzi akcję „Alkohol i narkotyki”

Radiowóz policji przy ulicy
Radiowóz policji przy ulicy | fot. Dominik Wąsik

Policjanci z drogówki od rana prowadzą na ulicach Lublina akcję „Alkohol i narkotyki”. Ma ona na celu eliminowanie z dróg kierowców, którzy wsiedli za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Kontrole policji w Lublinie

Na ulicach Lublina trwa policyjna akcja „Alkohol i narkotyki”. Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Od rana policjanci ruchu drogowego dokonują kontroli stanu trzeźwości kierujących oraz testują na zawartość narkotyków.

Przepisy rozróżniają dwa poziomy przekroczenia prawa związane z trzeźwością kierujących. Osoba, u której w krwi jest od 0,2 do 0,5 promila alkoholu prowadzi po użyciu alkoholu. Jest to wykroczenie, za które grozi przynajmniej 2500 zł grzywny. Jeśli sprawca prowadził pojazd mechaniczny, obligatoryjne jest nałożenie zakazu prowadzenia.

Powyżej 0,5 promila mamy do czynienia z jazdą w stanie nietrzeźwości, a ta jest już przestępstwem. Sprawcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów, sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie przynajmniej 5000 zł, a także grzywna. Ta zależna jest od dochodów sprawcy. Może wynosić od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym za stawkę dzienną sąd może uznać kwotę od 10 do 2000 zł.

Akcja ma zasięg wojewódzki i potrwa do późnych godzin wieczornych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.