Aqua Lublin: Wysokie kary pieniężne za zanieczyszczenie wody

aqua lublin basen
Baseny Aqua Lublin | fot. Dominik Wąsik

Zarządca obiektu Aqua Lublin ostro zareagował na „wybryki” klientów. MOSiR wprowadził kary finansowe dla osób, które załatwiają się w basenie. Taka osoba będzie musiała pokryć straty.

W ubiegłą niedzielę po raz trzeci w tym roku zabrudzona została woda w Aqua Lublin. W tym konkretnym przypadku doszło do zanieczyszczenia wody przez jednego z klientów w basenie zewnętrznym. Zarządca obiektu został zmuszony do wyłączenia z użytku atrakcji na czas wyczyszczenia niecki basenowej. O tym pisaliśmy tutaj – Kupa problemów na Aqua Lublin. Kolejny raz ktoś „narobił” do basenu

Żarty się skończyły

MOSiR zapowiada, że każdy ze sprawców takiego incydentu zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. – W październiku tego roku zaktualizowaliśmy regulaminy prowadzonych przez MOSiR basenów. Jeden z zapisów mówi: „Zanieczyszczenie niecki basenowej z winy Korzystającego, powoduje nałożenie na niego sankcji finansowych na jego odpowiedzialność w wysokości szkody spowodowanej konkretnym zdarzeniem” – informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie.

Oznacza to, że osoba korzystająca z basenu, gdy załatwi „potrzebę” w wodzie poniesie wszelkie koszty związane z wyłączeniem atrakcji z użytku na czas oczyszczenia. O jakich kosztach możemy mówić?

– Każdą taką sytuację należy wycenić indywidualnie w zależności od wielu czynników, m.in. tego czy konieczne jest spuszczenie wody z basenu i jego ponowne napełnienie, jakich środków chemicznych należy użyć, jakie badania po oczyszczeniu basenu należy przeprowadzić itd. Każdorazowe zamknięcie basenu z takiego powodu wiąże się oczywiście także z utratą przychodów – dodaje Miłosz Bednarczyk.

Podobny zapis został zastosowany w Rybniku na basenie Ruda. Tam kara dla „żartownisia”, który zanieczyści basen może wynieść nawet 20 tys. zł. Podobnej kwoty można się spodziewać w Lublinie.

Apele nie pomogły

– Wprowadzenie takich zapisów w regulaminach naszych basenów okazało się konieczne w związku z kilkoma zdarzeniami o tym charakterze, które miały miejsce w naszych obiektach (m.in. w Aqua Lublin). Okazało się, że nasze wielokrotne apele, przekazy medialne i liczne komentarze na portalach społecznościowych nie odnoszą właściwego skutku i nie wszyscy nasi Klienci przestrzegają podstawowych zasad higieny, co wydawałoby się naturalne i normalne, a jednak – co stwierdzamy z ubolewaniem – nie jest – wyjaśnia Bednarczyk.

Monitoring wskaże sprawcę

Każdy basen czy atrakcja woda, gdzie MOSiR jest zarządcą jest monitorowany. – Z regulaminu jasno wynika, że nagranie z monitoringu może być podstawą do ukarania osoby nie przestrzegającej postanowień regulaminu. Warunkiem jest jednoznaczne wskazanie osoby dopuszczającej się złamania postanowień regulaminu na podstawie nagrania – wskazuje rzecznik spółki.

Basen zewnętrzny od piątku

Zanieczyszczony w niedzielę basen zewnętrzny w Aqua Lublin został już oczyszczony. – We wtorek została pobrana woda do badań, teraz czekamy na ich wyniki, które powinny trafić do nas w ciągu kilku najbliższych dni – mówi Bednarczyk.

Basen powinien zostać uruchomiony ponownie w najbliższy piątek. – W przypadku zdarzenia z minionego weekendu oczywiście również dysponujemy nagraniem monitoringu obejmującym basen zewnętrzny. W tej chwili to nagranie jest analizowane – dodaje.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A kto jest odpowiedzialny za dopilnowanie umycia się przed wejściem do basenu? Jeśli ktoś zapłaci za wejście to jeszcze o.k. ale ,,darmowi” np;. różne projekty to już niekoniecznie.

  2. ludzie, co Wy tu filozofujecie, zrobil klocka z premedytacja, jakis burak bez szkoly lub przeciwnie, moze jakis profesor albo manager… wasze dzieckop plywa, nurkuje i wyplywa z kupa na glowie… o czym myslicie najpierw? Czy ktos umyl nogi przed wejsciem? Poziom komentarzy wsrod gimnazialistow jest najprawde przerazajacy…

  3. Jak mozna wysrać sie do basenu?! Wtf?! Jakim zwierzęciem trzeba w ogóle być? Jeszcze rozumiem dziecko, pielucha przepuscila ale to tez powinno wiazac sie z obciazeniem kosztami. Ale dorosly, specjalnie?

  4. Oprócz pokrycia kosztów może pomoże także zakaz wstępu dla brudaska? Niechaj już nigdy nie zazna rozkoszy kąpieli – najwyżej zesra się we własnej wannie…