Ważny temat? Prześlij newsa!

Wykład: „Piotr Odmieniec-Włast – o odmienności i transpłciowości w XIX-wiecznej Polsce”

W Polsce już w XIX wieku żył transpłciowy pisarz, który otwarcie mówił o swojej tożsamości. Dlaczego jednak, mimo jego popularności w tamtych latach, teraz tak niewiele się o nim mówi? I czemu w pewnym momencie zaczęto nazywać go „feministką, która podając się za mężczyznę, walczyła o swoje miejsce wśród młodopolskiej społeczności artystów”? Rozważania te będą […]

widok z wystawy, Nie_wymyslaj_jeszcze_ci_sie_odwidzi-01, fot. Julia Grossmann

widok z wystawy, Nie wymyślaj, jeszcze ci się odwidzi | Fot. Julia Grossmann

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

W Polsce już w XIX wieku żył transpłciowy pisarz, który otwarcie mówił o swojej tożsamości. Dlaczego jednak, mimo jego popularności w tamtych latach, teraz tak niewiele się o nim mówi? I czemu w pewnym momencie zaczęto nazywać go „feministką, która podając się za mężczyznę, walczyła o swoje miejsce wśród młodopolskiej społeczności artystów”? Rozważania te będą punktem wyjścia wykładu Niko Szymury wokół odmienności i transpłciowości w XIX-wiecznej Polsce w odniesieniu do biografii Piotra Odmieńca-Własta.

O wykładzie

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie zbiorowej „Nie wymyślaj, jeszcze ci się odwidzi”. Wystawa – jak mówi jej kurator Ariel Michalak – pozwala ujrzeć codzienność osób transpłciowych oraz ich indywidualne, a zarazem jednoczące doświadczenie tożsamości płciowej. Podejmuje ideę nieskrępowanej wolności.

Jej celem jest dekonstrukcja heteronormatywnego systemu. Kwestionuje również tradycyjne role kulturowe, w które wchodzą zachowania, gesty oraz ekspresja emocjonalna. Jest także manifestem naszego istnienia.

Realizując ją, chciałyśmy i chcieliśmy podkreślić udział mniejszości społecznych we współtworzeniu historii. Pragniemy też zmienić sposób, w jaki transpłciowe jednostki postrzegają siebie, i sprawić, by odczuwały dumę z tego, kim są.

Czytaj również:

Niko Szymura (on/ono) – samozwańcza osoba pisarsko–amatorska, która lubi również pobrudzić sobie ręce i to nie tylko w farbie. Osoba z pasją do samorozwoju, ciągłego próbowania nowych rzeczy, edukowania siebie i innych. Początkujący aktywista i student. Laureat konkursu poetyckiego „Pióro Splotu” w 2018 roku.

Kiedy: 19.08.2023 (sobota), godz. 16.00–18.00
Gdzie: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Wstęp: wolny
Prowadzenie: Niko Szymura

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check