Wracają obostrzenia! Obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej, mniej gości na weselach

Zdjęcie ilustracyjne

W ostatnich tygodniach odnotowano w Polsce gwałtowny dobowy wzrost zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia zapowiedział powrót niektórych obostrzeń.

„Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski zapowiedział wprowadzenie restrykcji w 19 powiatach, w których drastycznie wzrosły liczby zakażonych koronawirusem osób. Obszary z dużym przyrostem to woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie. Jest tam 9 powiatów czerwonych i 10 żółtych.

W powiatach „czerwonych”, czyli tych najmocniej dotkniętych koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. W weselach w „powiatach czerwonych” będzie mogło wziąć udział do 50 osób, w żółtych do 100 osób.

Czytaj też: Policja i sanepid rozpoczynają kontrole w sklepach. Można dostać nawet 500 zł mandatu!

W „czerwonych powiatach” obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownię, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców. W środkach komunikacji miejskiej dostępnych będzie połowa miejsc.

Powiaty „żółte” są obszarami, w których będą obowiązywały łagodniejsze restrykcje. Tam obowiązywać będą podobne zasady, jak w „czerwonych” regionach, poza wyjątkami m.in. limitem 100 osób na uroczystościach rodzinnych.

Czytaj też: Sklepy nie będą obsługiwać klientów bez maseczek. Nadchodzą zmiany!

„Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń” – apeluje do Polaków minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wszystkie obostrzenia i rygory miałyby wejść od najbliższej soboty, 8 sierpnia.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński opublikował mapę z podziałem powiatów na poszczególne kategorie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.