Wraca temat budowy parku na Błoniach pod Zamkiem. Miasto zleca aktualizację obecnego projektu. Co się zmieni?

Wraca plan budowy parku na Błoniach pod Zamkiem
Wraca plan budowy parku na Błoniach pod Zamkiem | fot. Dominik Wąsik, wizualizacja

Po ponad sześciu latach wraca temat budowy parku na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie. Miasto zleca aktualizację projektu, którego założenia przez ten czas się nieco zmieniły. Wiadomo, że do wycinki wytypowano 38 drzew, które porastają ten teren.

Przypomnijmy, że w 2017 r. lubelski ratusz zaprezentował koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania Błoni pod Zamkiem. Na 4 ha obszarze od Wzgórza Zamkowego do Targu pod Zamkiem zaprojektowano nowoczesny park miejski z placami do spotkań, strefami aktywności i miejscami do relaksu w formie łąk kwietnych i zielonych przestrzeni.

Pisaliśmy o tym tu: Błonia pod Zamkiem w Lublinie. Tak będą wyglądać w nowej odsłonie [WIZUALIZACJE]

Park na Błoniach pod Zamkiem w nowej odsłonie

Po ponad sześciu latach ciszy w temacie realizacji inwestycji jest przełom. Obecnie Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin szuka firmy, która wykona zamienną dokumentację projektowo-kosztorysową na budowę parku na Błoniach pod Zamkiem.

„Zamienna dokumentacja zamawiana jest przede wszystkim na wniosek Warsztatów Kultury, ale zostaną w niej uwzględnione również zmiany proponowane przez Wydziały Urzędu, m.in. Biuro Rozwoju Turystyki, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Wydział Kultury” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. „Zmiany będą polegały na uaktualnieniu istniejącej dokumentacji w formie projektu zamiennego” – dodaje.

Co się zmieni?

Projekt zakłada zmiany m.in. lokalizacji placu przy dawnej ul. Krawieckiej wraz ze studnią, przebiegu ciągu komunikacyjnego biegnącego równolegle do skarpy Zamku wraz z zaprojektowaniem konstrukcji o nośności dostosowanej do obciążenia samochodów ciężarowych. Miejsce obecnego budynku, w którym działa serwis sprzętu ogrodniczego Parner-Service przy al. Unii Lubelskiej zajmie utwardzony plac pod usługi gastronomiczne typu foodtruck.

W nowym parku znajdą się alejki o różnych nawierzchniach, oświetlenie oparte o odnawialne źródła energii, elementy małej architektury, plac zabaw dla dzieci, mała siłownia z urządzeniami dla seniorów, zdroje wody pitnej. W lokalizacji dawnego kiosku czerpania wody przewidziano w przyszłości obiekt artystyczny. Skatepark przy ul. Unii Lubelskiej ma zostać rozebrany, a w jego miejscu budowę nowego, większego.

Drzewa do wycinki

Na Błoniach zostanie zachowana przestrzeń na organizację imprez cyklicznych tj. Jarmark Jagielloński, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pikników, czy innych wydarzeń kulturalnych. Istniejącą zieleń mają uzupełnić nowe nasadzenia – 89 drzew. W dokumentacji czytamy, że mają być to głównie gatunki przystosowane do warunków miejskich. Przed nowymi nasadzeniami pod topór pójdzie 31 drzew.

„To głównie drzewa w złej kondycji zdrowotnej, drzewa martwe, a także – nieliczne – będące w kolizji z projektowanym zagospodarowaniem terenu. Podstawą do typowania drzew do usunięcia ze względów zdrowotnych była »Inwentaryzacja dendrologiczna wraz z propozycją gospodarki drzewostanem« opracowana przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz wizja terenowa” – czytamy.

Pozostała zieleń zostanie zagospodarowana jako trawniki, łąki kwietne i nowe nasadzenia roślinności. – „Zmiany w zakresie zieleni będą znane po przeprojektowaniu alejki” – informuje Monika Głazik.

Szlak ulicy Krawieckiej

W projekcie przewidziano również odtworzenie nieistniejącego już traktu ul. Krawieckiej. Jego elementy nie będą stanowić ścieżki czy też chodnika a jedynie instalację artystyczną upamiętniającą dawny sposób urządzenia terenu. Według informacji zamieszczonej na stronie Teatru NN, ul. Krawiecka biegła równolegle do ul. Podzamcze i kończyła się za Zamkiem, gdzie rozwalające się drewniane domki tworzyły Rynek Krawiecki. Ulica ta stanowiła zewnętrzną granicę żydowskiego Podzamcza.

Skąd na to pieniądze?

Budowa Parku na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim ujęta jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Lublin na lata 2023-2045, w wykazie przedsięwzięć realizowanych do 2026 roku.

„Tworzenie nowych terenów zielonych dla mieszkańców, w zakresie m.in. rewitalizacji Błoni pod Zamkiem, jest jednym z zadań, które mogłyby być realizowane przy współudziale środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Z uwagi jednak na przedłużające się uruchomienie tych środków, monitorujemy inne możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na realizację tego zadania. Tym samym jednocześnie planujemy aplikować o inne dofinansowanie pochodzące z budżetu Unii Europejskiej” – mówi Monika Głazik.

Zobacz także: Darmowe owoce w Lublinie? Nic, tylko rwać

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tradycyjnie najłatwiej skosić, chlew po sobie zostawić, zabetonować, za mało upałów jednak było i nie dotarło do pustych mózgów. Łatwo się zirytować w mieście irytacji.