Wraca silny wiatr i burze śnieżne. Alert RCB: „Zostań w domu, jeśli możesz”

Burza śnieżna w Lublinie
Burza śnieżna w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia Alert RCB do mieszkańców województwa lubelskiego. Alert dotyczy silnych porywów wiatru, które pojawią się w nocy z 19 na 20 stycznia i w czwartek.

Zimowa aura i silny wiatr powracają do Polski

W nocy, do północno-zachodnich krańców Polski, dotrze strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem Ida znad północnej Skandynawii; front przemieszczał się będzie na południe kraju. Przyniesie to ponowny wzrost prędkości i porywistości północno-zachodniego wiatru. Ponownie mogą wystąpić nieliczne, rozproszone burze śnieżne.

„Opady mokrego śniegu i spadek temperatury powietrza poniżej 0°C spowoduje oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Jest to podobna sytuacja do tej, która miała miejsce w miniony poniedziałek (17 stycznia), ale natężenie zjawisk pogodowych tym razem będzie mniejsze” – informuje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Po przejściu frontu, z północy, zacznie napływać coraz zimniejsze powietrze arktyczne, które z nami pozostanie prawie przez cały kolejny tydzień. Zimna masa powietrza sprzyjać będzie utrzymywaniu się ujemnej temperatury powietrza zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Od niedzieli prognozowane są nocne rozpogodzenia, i w nich na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść poniżej -15°C, a w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 stycznia) do nawet -20°C.

Alert RCB dla mieszkańców województwa lubelskiego

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w środę 19 stycznia wiadomości Alert RCB do mieszkańców województwa lubelskiego.

„Uwaga! Dziś w nocy i jutro (19/20.01) możliwy silny wiatr. Przygotuj się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz”

– komunikat o takiej treści został przekazany mieszkańcom za pośrednictwem wiadomości SMS.

Zobacz także: Jak zablokować wiadomości SMS od Alert RCB? PORADNIK

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.